ABD'de 5 bin Facebook kullanıcısı uzerinde gercekleştirilen bir araştırma, kişilerin sosyal medya kullandıkca daha mutsuz bireyler olduğunu ortaya cıkardı. Sosyal medyanın insan psikolojisi uzerinde onemli bir etkisinin olduğu herkes tarafından bilinen bir gercek. Birleşik Devletler’de yayınlanan yeni bir calışma, sosyal medya kullanımı ile kişilerin mutsuzluk durumunun paralellik gosterdiğini ortaya cıkardı.
Kaliforniya Universitesi'nden Holly B. Shakya ve Yale Universitesi'nden A. Christakis tarafından gercekleştirilen araştırma 2013, 2014 ve 2015 yıllarında yapıldı ve toplam 5 bin 208 sosyal medya kullanıcısını icine alıyor.

Araştırmacılar, deneklerin Facebook aktivitelerini inceleyerek arkadaş sayısı, beğenme sayısı ve sitede gecirilen sure gibi parametreleri analiz etti. Varılan sonuclar, insanların Facebook etkileşimlerine paralel olarak mutluluk oranlarının azaldığını ortaya koyuyor. Ustelik bu sonuc yalnızca Facebook icin değil, tum sosyal medya icin gecerli.
Facebook’un 2016 yılı verilerine gore ortalama bir kullanıcı her gun 50 dakika Facebook’ta vakit geciriyor. Harvard Business Review’da yayınlanan raporlar ise insanların bu surecte gercekleştirdikleri sosyal medya aktivitelerinin, kişilerin ruh sağlığına %5 ile 8 arasında zararı olduğunu belirtiyor.