Cok zor olsa da Apple’ın 10. yıla ozel yeni iPhone’u iPhone X’in 3 boyutlu yuz tanıma teknolojisini kandırmak mumkun.

Bildiğiniz uzere Apple, 10. yıla ozel duyurduğu yeni iPhone modeli iPhone X ile birlikte Touch ID teknolojisini bir kenara atarak biyometrik guvenliğe yeni bir boyut kazandıran 3 boyutlu yuz tanıma teknolojisi Face ID’yi duyurdu.
Apple tarafından yapılan acıklamaya gore ozel sensorlerle birlikte derinlik algısıyla ust duzey biyometrik onlemi sunan Face ID teknolojisini kandırmak mumkun değil. Oyle ki basit fotoğraflar, Face ID’yi yanıltmanın yanına dahi yaklaşamıyor.
Face ID teknolojisi bu acıdan her ne kadar guvenli gorunse de Bkav araştırmacıları, 3 boyutlu yazıcıyla cıkardıkları bir maske sayesinde Face ID teknolojisini kandırmayı başardı. 150 dolara mÂl olan bu maskenin yapımı tam 5 gun surdu. Araştırmacılar, Face ID teknolojisini yanıltmak icin teknolojiyi tum detaylarıyla analiz etti ve ozel tasarlanmış dokular ve silikon parcalar kullanmak zorunda kaldı.
Bkav araştırmacıları, iPhone X’in yuz tanıma teknolojisini kendileri gibi uğraşan kişilerin kırmasının olası olduğunu ancak standart bir kullanıcı acısından neredeyse hic mumkun olmadığını soyluyor. Oyle ki adınıza bu maske yapılıyorsa, muhtemelen basit biyometrik onlemler kullanmayacak kadar onemli bir insan olabilirsiniz.
Face ID’nin nasıl kandırıldığını bu videoda detaylarıyla izleyebilirsiniz: