Sac Uzatma yolları, doğal kurler ve sac bakım urunleri ile mumkun olabilmekte. Sac uzatma icin bazı bilinen yanlış yontemler ve doğru sac uzatma yontemleri paylaşılıyor.


Bir kadın icin sacları cok onemlidir. İster kısacık olsun, ister beline kadar uzasın her zaman bakımlı ve canlı gorunmesi icin caba gosterir. Doğru uygulamalar ve malzemeler bilinirse, herkes canlı saclara sahip olabilir. Sac uzatma yolları bircok şekilde uygulanabilir. Sac uzatma kuru hazırlanabilir ya da nemlendirici etkisi verilebilir.
SAC UZATMAK İCİN NELER YAPILABİLİR?

Coğu kadının hayalinde, upuzun ve ışıltılı saclar yatar. Her ne kadar bakımı zor olsa da, bircok modele ve kesime daha uygundur. Uzun sac kadınları olduğundan daha genc ve havalı gosterir. Daha kadınsı bir gorunum sağlar. Sac uzatmak icin yapılması gerekenler dendiğinde ilk olarak yıkama işlemi duşunulmelidir. Sacı her gun yıkamak bilinenin aksine cok zararlıdır. Sac kendi urettiği yağdan beslenerek gelişir. Surekli yıkanan sacın yağ dengesi bozulur ve şampuan etkisi ile doğallığını yitirir. Bu nedenle en ideal olanı, iki gunde bir yıkamaktır. Boylelikle sac yağ uretmeye devam eder ve uzaması da kesilmez.

Sac uzatma yolları icin diğer dikkat edilecek etken, kullanılan malzemeler ve icerikleridir. Paraben iceren urunler kullanılmamalıdır. Keratin ile oluşturulan ve zeytinyağı gibi doğal urunlerden faydalanan şampuan ve benzeri bakım urunleri kullanılmalıdır. Nem dengesi korunan, guneş ışığı goren ve hasar verilmesine engel olunan saclar sağlıkla uzar. Sacın sağlıklı olarak uzaması icin ayda bir kez kırıklar da aldırılmalıdır. Kırıkları alınmayan saclar, uzadıkca daha da cansızlaşarak hicbir şekilde modeli tutmaz. Duzleştirme, dalga ve topuz gibi modeller kendisini gostermez. Dipten uygulanan maske ve kremler sayesinde saclar daha cabuk uzar.

Evde sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanan kurler ile de sac uzaması gercekleştirilebilir. Kokunun cıkması icin bol su ile durulanması şarttır. Sac uzatmak gercekten sabır ve emek isteyen bir iştir.
SAC BAKIM TEKNİKLERİ

Kullanılan malzemelerin kaliteli ve doğal icerikli olanları alındıktan sonra nasıl uygulanması gerektiği de onemlidir. Sac bakım maskeleri cok işe yaramaktadır. Sacları canlı tutmak, olu saclardan arınmak ve sac derisini guclendirmek icin duzenli bakım yapmak ya da yaptırmak şarttır. Haftada 2-3 kez sac bakımı uygulanmalıdır. Her gun sac bakımı yapılması, sactaki yağı arttırır ve cabuk yağlanmaya sebep verir. Uygun derecede yapıldığında sac neminde denge sağlanır. Zeytinyağı mucizesi saclar icin her zaman kullanılmalıdır. Kremler hem dipler icin hem de sac ucları icin ayrı uygulanmalıdır. Sac bakımı urunleri icin kalite cok onemlidir. Piyasadaki ucuz urunler saclara zarar verir. Hem uygun fiyatlı hem de kaliteli urunler vardır. Sac derisine masaj uygulayarak yıkama sağlanmalıdır. Kremler ve yağlar suruldukten sonra durulama aşamasında dikkat edilmelidir. Biriken kremler gozenekleri kapatırsa sac uzaması engellenir. Bu nedenle temizliği ve bakımı her zaman doğru bir şekilde gercekleştirilmelidir.