Badem ezmesi / Fıstık ezmesi
Badem yağı, E vitamini bakımından cok daha zengindir. Ustelik bağışıklık sistemini destekler ve ilişkili hastalıkların iyileşmesinde rol oynar. Tercih: Badem ezmesi.


Avokado puresi / Tereyağı
Tereyağının 100 gramı yaklaşık 91 gr. yağ icerir. Avokado puresinin 100 gramında ise yaklaşık 14 gr. yağ bulunur. Avokadonun yağ asitleri, zeytinyağınınkine benzer. Demir bakımından zengindir. Kolesterol seviyelerini duşurmede de etkilidir. Tercih: Avokado puresi.
Cilek / Cilek suyu
Cilek, kalp hastalıkları riskini azaltmada etkilidir. Beyinsel gelişimi destekler ve yuksek antioksidan kapasitesiyle bağışıklık sistemini guclendirir, kansere karşı koruyucudur. Sadece bir porsiyon cilek tuketmek bile gunluk C vitamini ihtiyacı karşılar. Cileğin kendisini tuketmek kalori anlamında bize daha cok faydası dokunacak ve daha cok lif almamızı sağlayacak. Tercih: Cilek.
Siyah fasulye unu / Beyaz un
Siyah fasulye unu, buğday ununun kullanıldığı her yere girdi diyebiliriz. Siyah fasulye gluten icermediği icin başta colyak hastaları olmak uzere gluten ile başı dertte olan herkese onerilen bir besin haline geldi ve colyak hastaları da artık borek corek yiyebiliyor. Siyah fasulye unu kan şekerini dengeleyip kalp hastalıkları riskini aza indirdiği gibi kolesterolu duşurmede de yardımcı... Tercih: Siyah fasulye unu.
Antep fıstığı / Tuzlu kraker
Tuzlu krakeri tuketirken vucudumuza ne kadar tuz aldığımızı fark etmeyebiliriz. Bu durum da yuksek tansiyon ve kalp gibi bazı kronik hastalıklar bakımından zaten var olan riskin yukselmesi demektir. Antep fıstığının riski ise aşırı yemektir. Porsiyon kontrolunu sağlarsanız 100 gramı gunluk yağ ve protein ihtiyacını karşılar. Tercih: Antep fıstığı.
Dondurulmuş muz / Dondurma
Muz; son derece iyi bir B6, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Muz yemekle hem iyi bir vitamin-mineral kaynağı tuketmiş olursunuz hem de az kalori alırsınız. Orneğin kucuk boy bir tek muz, yaklaşık 105 kcal’dir. Tercih: Dondurulmuş muz.
Nohut / Soya fasulyesi
Nohut; A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri acısından zengindir. Aynı zamanda lif oranı da yuksek olduğu icin kolesterolu dengelemede ve kalp sağlığını korumada yardımcıdır. İcerdiği demir sayesinde de metabolizma ve bağışıklık sisteminin sağlığına katkıda bulunur. Ustelik soya ve urunlerinde GDO olaylarına daha sık rastlanır. Tercih: Nohut.
Cavdar ekmeği / Cok tahıllı ekmek
Cavdar ekmeği, cok tahıllı ekmekle kıyaslandığında, bağırsakların duzenli calışması ve bağırsak sağlığının korunmasında daha etkilidir. Dahası, cavdar ekmeğinin glisemik indeksi duşuktur. Bunun anlamı, yedikten sonra kan şekerini yukseltme hızının daha duşuk olmasıdır. Bu sayede cavdar ekmeği daha uzun sure tok tutar. Diyet dostudur. Tercih: Cavdar ekmeği.
Serbest gezen hayvan eti / Besi hayvanı eti
Otlayarak beslenen ve yayılan buyukbaş hayvanların etinde besicilikle yetiştirilen hayvanlara kıyasla daha fazla Omega 3 yağ asidi bulunur. Linoleik asit bakımından da daha zengindir. Hayvan surekli hareket ederek otladığı icin etinin yağ oranı da duşuktur. Arazideki kekik gibi taze otları da yediği icin daha lezzetlidir. Kolesterolu azdır, A ve E vitamini ise daha fazladır. Belki daha zor pişer ama insan sağlığı icin faydalıdır. Tercih: Serbest gezen hayvan eti.
Karnabahar pilavı / Pirinc pilavı
Karnabahar pilavı yediğinizde pirinc pilavına kıyasla daha az kalori ve karbonhidrat alırsınız. Bu pilav, aynı zamanda lif ve antioksidan zenginidir. Kalorisi ise normal pirincin sekizde biri kadardır. C, K ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Tam bir kış sebzesidir cunku kucuk boy bir karnabaharda portakalın iki katı C vitamini bulunur. Tercih: Karnabahar pilavı.
Şalgam puresi / Patates puresi
Şalgam hem daha az kalori icerir hem de patatesin iki katına yakın C vitaminine sahiptir. Lif, K, A, E, B1, B3, B5, B6, B2 vitamini ve mangan, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum ve bakır zenginidir. İyi bir fosfor, Omega 3 ve protein kaynağıdır. Tercih: Şalgam puresi.
Hindistan cevizi sutu / Krema
Hindistan cevizi sutu, iyi yağ asidi kaynağıdır. Kilo vermek isteyenler icin de bu yağ asitleri yararlıdır. Bağışıklık sistemini desteklediği gibi kalp sağlığını da korur. Cildi kusursuz ve aydınlık, sacları guclu ve parlak hale getirir. Tercih: Hindistan cevizi sutu
Kabak spagetti / Spagetti
Sakız kabağını, sebze soyacağı ile ince şeritler halinde kesince kabak spagetti malzemeniz hazır demektir. Bu, tıpkı spagetti gibi uzerine dokulen farklı soslarla farklı lezzetlere burunen bir malzeme. Ancak sakız kabağının 100 gramı ortalama 17 kcal icerirken, spagettinin 100 gramı 150 kcal icerir. Ustelik spagetti ile karbonhidrat ağırlıklı beslenirken, kabak ile sebze ağırlıklı beslenmiş olursunuz. Tercih: Kabak spagetti.
Siyah sarımsak / Beyaz sarımsak
Siyah sarımsak tam bir vitamin ve mineral deposu. B1, B6, C vitamini ile kalsiyum, manganez, kukurt ve fosfor da iceriyor. Kokusuz olması, antibakteriyel, antiviral ve antifungal bileşenler barındırması diğer artıları. Antioksidan seviyesi yuksek; kronik hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve Alzheimer'a karşı da koruyucu. Ağız kokusu yapmıyor, tadı da acı değil. Tercih: Siyah sarımsak.
Kakao / Cikolata
Kakao, icerdiği 621 antioksidan ile bir rekortmen ve serbest radikallere karşı da tam bir savaşcı. Kalp damar sistemini koruyor ve tansiyonu da duşuruyor. İcerdiği magnezyum ve yuksek lif oranı bir yana kan şekerini de dengede tutuyor, sindirim sistemini de koruyor. Sut, yoğurt, meyve uzerine rahatca kakao ilave edebilirsiniz. Tercih: Kakao.