Diyetisten Aslıhan Altuntaş, gunde 3-4 kayısı yemenin bağırsak ve kalp dostu olduğunu acıkladı. Dr. Altuntaş, kayısının lifli yapısı ve duşuk kalorili olması nedeniyle kilo vermek isteyenler icin tercihedilmesi gereken bir meyve olduğunu belirtti.
"BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZIN DOSTU KAYISI"

Kabızlığın her yaştan pek cok kişinin yaşam kalitesini duşurduğunu soyleyen Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, "Kabızlığın en doğal cozumlerinden birisi de kayısı tuketimidir. Kayısının icinde bulunan pektin, lif ve seluloz kolon sağlığını desteklemekle birlikte; bağırsakların cok iyi calışmasını sağlamaktadır. Gunde 3-4 tane kayısı tuketimi kabızlık ve farklı sindirim sorunlarına cozum olabilmektedir. Gaz ve kabızlık sorunlarında kayısıyı komposto olarak tuketmek uygundur. Cunku ısıyla birlikte kayısının icindeki lifler farklı bir hal almakta ve bu da kabızlığa doğrudan etki etmektedir" ifadelerini kullandı.

"DEMİR DEPOSU KAYISI KANSIZLIĞI ONLUYOR"

Kayısının icinde bolca demir bulunduğu icin kayısının anemi ve anemi kaynaklı pek cok hastalığı onlediğini de belirten Altuntaş, demir bakımından zengin olan kayısının kan oluşumunu desteklediğini ve kan akışı ve enerjisini artırdığını kaydetti.

"GOZ SAĞLIĞI İCİN BETA KAROTEN ONEMLİ"

Gorme sorunlarına karşı A, C ve E vitaminleri acısından zengin beslenmenin onemine dikkat ceken Altuntaş, "Sarı ve turuncu meyvelerde beta karoten bulunmaktadır. Bu meyvelerden biri de kayısıdır. Cocuklarda ve ileri yaşlarda karşılaşılan gorme kayıplarının onune gecebilmenin en doğal yolu duzenli olarak kayısı yemektir. Kayısı tuketimi sayesinde gece korluğu, katarakt ve goz dejenerasyonları onlenebilmektedir. Ozellikle katarakt ameliyatı geciren kişilere kayısı onerilmektedir" dedi.

"KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR"

Midede yanma ve gastrit gibi problemleri olanlara kayısı tavsiye edildiğini anlatan Altuntaş, kayısının kalp sağlığı ve kanser hastalığı uzerindeki iyileştirici etkilerini şu sozlerle anlattı:
"Mide problemi yaşayanlar aşırı şekerli ve asitli meyveler tuketememektedir. Bu grup icin kayısı tuketimi idealdir. Kayısı, potasyum ve beta karoten iceriği sayesinde kalbin dostudur. Ancak kayısı bobrek hastaları tarafından tuketilmemelidir. Protein ve mineral kısıtlaması yapılan bobrek hastaları icin kayısı tuketimi uygun değildir. Vucut hucrelerinde oluşan serbest radikaller hucrelere hasar vererek onları oldurmektedir. Bunun sonrasında hucrelerin DNA’larında değişiklikler olmakta ve kanserli hucreler ortaya cıkmaktadır. Bu nedenle bu serbest radikallerle savaşmak gerekmektedir. Kayısıda kanserle savaşacak antioksidan ozellik vardır. Yapılan calışmalarda kayısının ozellikle de akciğer kanserine karşı koruyucu ozelliği olduğu ortaya cıkmıştır."