Kullanıcı sayısı itibariyle Cin'in nufusunu geride bırakmaya hazırlanan Facebook, devasa boyutlara ulaşan kişisel veriler icin yine devasa veri merkezleri kurmuş durumda. Gunumuz depolama teknolojileri nedeniyle veri merkezlerini surekli genişletmek gerekiyor. Bu noktada Facebook, daha dayanıklı ve daha kapasiteli depolama cozumlerine yoneldi.


Facebook bir suredir Archival Disc adındaki Blu-ray tabanlı teknolojiden faydalanıyor. Sony ve Panasonic tarafından yaklaşık 3 yıldır geliştirilen Archival Disc, yeni bir optik disk formatı. Sinyal ve cizgisel yoğunluk işleme teknolojilerindeki gelişmeler ile elde edilen cozum 50 yıla kadar kullanım suresi sunuyor ve ayrıca ceşitli hava şartlarına da dayanıklı. Bunun yanında duşuk maliyeti de on plana cıkıyor. Bu bakımdan mekanik ve katı durum disklerinden daha avantajlı bir konuma geliyor.


Facebook'un veri merkezlerinde kullandığı hali hazırdaki AD diskler 100GB boyutundaydı. Yıl icerisinde firma 300GB boyutundaki disklere gececek ve bunun icin Panasonic ile yeni bir işbirliği başladı. Facebook bu disklere soğuk veri olarak da bilinen ve nadiren erişilen verilerini saklıyor.


AD diskler temelde tek yazımlık olduğu icin, Facebook değiştirilemeyecek yapıdaki verilerini saklamayı tercih ediyor. Yani kullanıcının surekli değiştirdiği veriler yine dinamik suruculerde saklanıyor. Facebook gelecekte 500GB ve 1TB disklere de yer verecek. Bu sayede veri merkezlerinde onemli enerji ve maliyet tasarrufu elde edilebilecek.