Avrupa İcerik Tanımlama Orgutu PEGI, son donemin tartışma konusu olan oyun ici satışlara ozel bir logo geliştirmişti. Dijital oyun satışlarında kullanılan bu logo şimdi kutulu oyunlara da geliyor.

Onemli bir ekonomi haline geldi

Yapılan bir araştırmaya gore ankete katılan her 5 ebeveynden 2’si cocuklarının oyun ici eşya satın aldığını belirtiyor. Bunların yuzde 80’i ise satın almadan once izin alma, belirli bir harcama limiti koyma veya on odemeli kart ayarlama şeklinde kurallar koyuyor.

Ayrıca Bkz.Hungry Dragon ile yeni bir aclık macerasıKredi kartı tutan bir el şeklinde tasarlanan logo tuketicilere urunde oyun ici satılan eşyalar olduğu bilgisini veriyor. Kutulu oyunlarda kullanılması ozellikle ebeveynlerin satın almadan once dikkatini cekmesini sağlayacak.

PEGI yoneticileri logonun kutulu oyunlara da eklenmesinin ebeveynlerin işine yarayacağını ve cocuğuyla buna gore bir plan yaparak oyunu satın alabileceğini ifade ediyor.

PEGI logosu gercek para ile oyun ici eşya satan tum oyunları kapsıyor. Kapsama alanına giren tum oyunların kutusunda PEGI logosunu yıl sonuna doğru gormeye başlayacağız.