Facebook'un Operasyonlardan Sorumlu Genel Muduru (COO) Sheryl Sandberg, gecen hafta ABD Senatosu'na verdiği ifadede altı aylık bir sure icinde populer sosyal ağdan 1.27 milyar sahte hesap silmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Ayrıca Bkz.Yeni iPhone'ların isimleri ve fiyat etiketleri acığa cıktıSandberg'in acıklamasına gore, temizlik operasyonu manuel inceleme yontemleri ile olduğu kadar, makine oğrenimi, bilgisayar goruşu ve yapay zeka ile desteklenen otomatik inceleme yontemlerinin yardımıyla gercekleştirildi.


Guvenlikle ilgili 20.000'den fazla kişi calışıyor

Sahte hesap sayısını kontrol altında tutma sureci aynı zamanda Facebook'un platformu sahte haber yaymak ve kamuoyunu yanıltmak icin kullanan kotu niyetli kişileri tespit etmesini sağlıyor.

Sandberg konuyla ilgili yaptığı acıklamada "Guvenlik konusunda calışanların sayısını iki katına cıkardık ve şu anda 20.000'den fazla kişi var. Gunde 24 saat, 50'den fazla dilde rapor inceliyoruz. Daha iyi makine oğrenme teknolojisi ve yapay zeka da kotuye kullanımın tanımlanmasında cok daha proaktif olmamızı sağladı" dedi.