Neredeyse her gun yaptığı acıklamalarla gundeme gelen ABD Başkanı Donald Trump, şimdi de sosyal medya şirketlerini secimlere mudahale etmekle sucluyor. ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya şirketlerine tekrar ateş actı. Facebook ve Twitter’ı zan altında bırakan acıklamalarda bulunan Trump, sosyal medya devlerini secimlere mudahale etmekle sucladı. Ancak işin garip yanı şu ki Başkan Trump’ın elinde konuyla ilgili herhangi bir kanıt bulunmuyor.

2016 ve 2018 secimlerinde sosyal medya platformlarının etkisi olduğunu duşunen Trump, konuyla ilgili Carşamba gunu Daily Caller ile yaptığı roportajda konuştu ve 2016 secim kampanyası sırasında liberal bir onyargı olduğunu ifade etti. Trump’a gore bunun suclusu ise Facebook ve Google idi.
Bunlara ek olarak konuşmasında sosyal medya platformlarının Hillary Clinton’ın tarafında olduğunu ve bu sebeple de adil bir yarış olmadığını soyleyen Trump, 2018 secimlerinde de benzer bir kayırmanın soz konusu olduğunu belirtti. Aslına bakarsanız bu iddialar oldukca kuvvetli ancak işin garip olan yanı, Trump bu soylemleri icin hicbir kanıt sunmadı.
Tahmin edeceğiniz uzere sonrasında sosyal medya şirketlerinden de bu iddialara yanıt gecikmedi. Twitter CEO'su Jack Dorsey ve Facebook COO'su Sheryl Sandberg kendi platformlarını savundu ve ABD secimlerinde artık daha dikkatli davranacaklarını ve hicbir guvenlik acığı yaşanmayacağının sozunu verdiler.
Kaynak : https://www.cnet.com/news/trump-without-evidence-says-social-media-companies-have-interfered-in-elections/