Apple etkinlikleri artık eskisi kadar cok surprize sahne olmuyor, cunku akıllı telefon sızıntıları gunumuzun alışılagelmiş olayı durumunda. Ancak bu, etkinliklerin hicbir anlama gelmediğini gostermiyor. Apple, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve Apple Watch Series 4 cihazlarını tanıtırken etkinlikte bircok şey gozden kactı. Sizin icin bu detaylardan en onemli beşini sıraladık.
Ucretsiz hosting: Bir aylık ucretsiz hosting fırsatını yakalayın!1. Tim Cook Twitter'ı "Troll"ledi

Etkinlik başlamadan hemen once, Tim Cook "Hayır. Kim onu buraya hızlıca getirbilir?" sozleri ile Twitter'daki herkesi şaşırttı. Gonderildikten kısa bir sure sonra silinen tweet, pek az kullanıcının gozune takıldı. Bu kısa sure zarfında bile 1000 favori sayısına cok yaklaşan tweet ise aslında etkinlik başlarken gosterilen kısa filme işaret ediyordu: Kısa filmde bir Apple calışanı, Tim Cook'a gizemli bir cantayı yetiştiriyor ancak gizemli cantanın icerisinde sadece Tim Cook'un sunumunu yonetmesi icin kullandığı uzaktan kumandası olduğu ortaya cıkıyor.
Cantadan piyasaya cıkışı oldukca gecikmiş olan Air Power kablosuz şarj adaptorunun cıkmasını daha buyuk bir sevincle karşılayabilirdik, ancak bu tweet gozunuze takıldıysa soz konusu kısa film cok daha hoşunuza gidecektir.
2. Apple'ın Tutkusu "Hayat Kurtarmak"

Apple Watch, EKG cekme ozelliğine kavuştu. Apple, Apple Watch'un sağlığınızı koruyan akıllı bir asistan olduğunu duşunmemizi istiyor. Bu kelimeler, etkinlikteki Apple Watch tanıtımında da uc kere tekrarlandı. Kullanıcısının dengesini kaybedip yere duştuğunu anlayabilen yeni Apple Watch, bu durumda sağlık ekiplerine otomatik olarak haber verebiliyor. Bu, "Baby Boomer" adı verilen 1946-1964 arası doğumlu olan ve Apple II bilgisayarını gormuş yaşlı nesil icin cok şey ifade ediyor. Ayrıca bu yeni akıllı saat, elektrokardiyogram cekme ve duşuk kalp ritmini algılama yetenklerine de sahip.
Bu ozellikler icin yapılan muhendislik yatırımları ise geliştirilmiş bir ivmeolcer, cift cekirdekli S4 işlemcisi gibi bircok ekipmanı kapsıyor. Bu, Apple'ın Apple Watch Series 4'u "uzun omurlu" bir yatırım olarak sunduğunu ortaya koyuyor.
3. Apple, "X"ten Vazgecmedi

iPhone XR da yeni nesil iPhone'ların yanı sıra tanıtıldı. Apple, son bir yıldır neredeyse tum teknoloji dunyasına iPhone X'teki X'in Roma rakamıyla 10 anlamına geldiğini anlatmaya calışsa da bu konuda başarılı olmuş değil. Ancak son tanıtımda ortaya cıkan isimler, Apple'ın X isminden vazgecmediğini ortaya acıkca koyuyor. Bundan sonra coğu kişinin de iPhone XR'ı "Ayfon İks Ar" gibi turevlerde telaffuz edeceğine eminiz, ancak bu doğal bir duşunce surecinin sonucu. Apple'ın bu konudaki kararlılığı nasıl bir sonucla karşı karşıya kalacak, bunu zaman gosterecek.
Apple'ın Macbook ve iMac bilgisayarlarında Intel işlemcilerinin yerini kendi imalatı olan işlemcilerle değiştirip değiştirmeyeceği konusu oldukca sıcak bir gundem maddesiydi. Ancak son etkinlikle ortaya cıktı ki; soru artık bunun olup olmayacağı değil, bunun ne zaman olacağı. Apple A12 Bionic'in tasarımı gercekten alışılmışın dışında. Gecen senenin A11 Bionic işlemcisine gore 600 milyar/sn hesaplama hızından 1.5 trilyon/sn hesaplama hızına sıcrayan bu oldukca guclu işlemci, ayrıca endustrinin ilk 7nm tasarım surecine sahip işlemcisi olarak goze carpıyor.
A11 Bionic, uzmanlara gore halihazırda masaustu sınıfında performans gosterebilen bir işlemciydi. A12'nin gosterdiği tablo, cok daha etkileyici. Bu manzara karşısında, A14 ve A15 gibi sonraki nesil işlemcilerin bilgisayarlara guc verebileceği ihtimali, oldukca olası gorunuyor.
5. iPhone Ailesi Artık Oldukca Buyuk

Apple, 12 Eylul tarihinde uc iPhone modeli birden tanıttı. Apple iPhone XR, yeni nesil iPhone'ların arasında giriş seviyesine hitap eden modeli olarak gorunebilir, ancak gozden kacan bir şey var: Apple'a gore bu rol iPhone 7'ye ait. Cupertinolu dev, kendi sitesi uzerinden iPhone 7 modelini giriş seviye model olarak 449 Dolar fiyat etiketi ile satışa sunmaya devam ediyor.
iPhone 8 ile iPhone 8 Plus modellerinin en duşuk depolama seceneği ise $599 ve $699 uzerinden alıcı bulmaya devam edecek.
Ancak bu iki modelin yuksek satış rakamlarını yakalayacağını duşunmek zor, cunku Apple'ın yeni tanıttığı A12 işlemcisine sahip iPhone XR, gelişmiş kamera sistemi ile 150 Dolar daha yukarıdan fiyatlandırılıyor. Coğu kullanıcının bunun icin bu ekstra bedeli odemeyi tercih edeceğini duşunuyoruz.
Apple'ın iPhone tanıtım etkinliği hakkında ne duşunuyorsunuz? Yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
Onceki HaberSamsung'un En Buyuk Mağazası Acıldı