Apple, ABD'ye yonelik gumruk vergilerinin urun fiyatları uzerindeki potansiyel etkisine karşı anlayış gosterilmesini umuyordu. Gorunuşe gore daha en başta ABD hukumetinden bir anlayış goremeyecek. Her zaman olduğu gibi haftasonu tweet furyalarından birinde ABD Başkanı Trump, yaptırımlardan dolayı urun fiyatlarının yukselebileceğini kabul etti. Ancak cozumun de "yerli ve milli" uretimde olduğunu ekledi. Trump, "Şimdi (Amerika'da) yeni tesisler inşa etmeye başlayın" dedi.
Ucretsiz hosting: Bir aylık ucretsiz hosting fırsatını yakalayın!Apple; Apple Watch, HomePod, Mac mini ve aksesuarlarının Cin'in uyguladığı gumruk vergisinin bir sonucu olarak ABD'de daha pahalıya satılacağını soylemişti.
Problemin cozumu, tahmin edebileceğiniz gibi, ABD'de yeni tesislerin inşa edilmesiyle halledilebilecek kadar basit değil. İşci maliyetleri ve kaynaklara erişim en buyuk engellerin başında geliyor. Apple'ın talep nedeniyle uretimi artırması gerekiyorsa binlerce uygun nitelikli işci bulması gerekiyor. Ancak bu ozelliklere sahip tum işciler Cin'de. Ayrıca bir ABD firması olsa da Apple'ın bileşen ureticilerinin coğu da Cin'de bulunuyor. Yani Apple'ın fabrikaları ABD'ye taşımanın tek sonucu işciliğe ayırdığı paranın artması olacak. Daha en başta bu planın hedefinin urunlerin maliyetinin duşurmek olduğu goz onune alınınca bunun ne kadar yetersiz bir cozum olduğu da aşikar.
ABD hukumeti Apple'a bu konuda hic bir şekilde el uzatmadığı surece zaten pahalı olan Apple cihazların fiyatları, Cin'in ABD'ye uyguladığı gumruk vergisi yuzunden artacak. Ayrıca Turkiye'nin ABD'ye uyguladığı gumruk vergisi ise artık iPhone'a sahip olmak isteyenlerin bir ABD malı urunu satın almak icin, paralarının yarısını Cin ve Turkiye'ye vergi olarak vermesi anlamına gelecek.
Onceki HaberLG V40 ThinQ'nun Tarihi Belli Oldu