Facebook cephesinde her ne kadar her şey yolunda gibi gorunse de surekli olarak artan karşıt kitleler aslında oldukca buyuk bir problem. Facebook son donemde veri gizliliği ihlalleri, İngiltere ve Rusya'da secimlere mudahil olan reklam kampanyalarını yaymak gibi pek cok sorun ile mucadele ediyor. Gorunurde pek problem yok, ustelik Facebook son 24 ayın en yuksek hisse rakamlarını bu sorunlarla boğuştuğu aylarda yakaladı. Fakat toplum ve pek cok siyasi guc bu aksaklıklara ve yanlışlara dur demekte kararlı gorunuyor.

Bu atılımlardan biri de bir grup insan tarafından gercekleştirilecek. Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) Facebook'u parcalara ayırmasını talep edecek olan karşıt kampanyanın pek cok isteği var, ancak İngiltere Parlamentosu'nun 'Gelmezsen seni suclu ilan ederiz' demesine rağmen durumu pek de ciddiye almayan Zuckerberg'in konuya bakışını duşunursek bu tavrın ve kampanyanın işe yaraması oldukca guc gorunuyor. Bazı insanlar, FTC'nin Facebook'u birden fazla şirkete bolmesini istiyor. Facebook'un şu anda elinde bulunan 3 buyuk platform olan WhatsApp, Instagram ve Messenger'ın ayrı şirketler olmasını isteyen kişiler, bunun icin Facebook karşıtı reklam calışmaları yurutecek.
Facebook yetkilieri, iddialar karşısında kendilerini savunmaya, gizlilik ve guvenlik icin pek cok onlem aldıklarını soylemeye devam etseler de bu yanıtlar ve ikna edici olması beklenen konuşmalar cevap arayan kitlelerin sorularına cevap vermiyor. Bazı insanlar da Federal Ticaret Komisyonu'nun yeni başkanı Joe Simons'ın bu konuda onemli adımlar atabileceğini duşunuyor.
Kaynak : https://www.engadget.com/2018/05/21/facebook-mark-zuckerberg-ftc-ads-to-split-instagram-whatsapp/