Bir suredir AMD’nin alanında parlak işler yapan Radeon ve Ryzen ekiplerini bir araya getirerek daha verimli yongalar geliştireceği dile getiriliyor. AMD’nin bunu Navi mimarisi ile birlikte hayata gecireceği soylense de calışmalar coktan başladı.

İlk işlemci hazır

Firmaya yakın kaynakların elde ettiği bilgilere gore 7nm surecindeki Zen 2 mimarisinin hazırlıklarını tamamlayan ve ilk işlemci prototipini geliştiren Ryzen ekibi bunu Radeon grubuna teslim etmiş durumda.

Ayrıca Bkz.Bang & Olufsen’den Line temalı kablosuz hoparlorRadeon grubu Zen 2 işlemci prototipini inceleyerek Radeon grafik biriminin suruculerini buna gore optimize edecek. Boylece ekran kartları işlemciler ile son derece uyumlu bir şekilde calışacak. Elbette bu noktada hangi grafik birimi olduğu bilinmiyor ancak 14nm ve 7nm surecindeki Vega kartlarının olması muhtemel.

Bahse konu prototipin 8 cekirdek ve 16 izlek birimli olduğu, 4.5GHz frekansında calıştığı ifade ediliyor. Henuz erken aşamada olduğu icin testlerde surekli coktuğu ve hatta testlerin son aşamaya getirilemediği belirtiliyor. Bununla birlikte muhendis ekipleri yoğun bir şekilde optimizasyon uzerinde calışıyor.

Zen 2 mimarisini temel alan işlemcilerin Ryzen 3000 adıyla piyasaya surulmesi bekleniyor. Aynı donemde piyasaya cıkacak 7nm surecindeki Radeon Vega ekran kartları ile iyi bir ikili oluşturacaklar. Ortak calışmanın meyvelerini hem işlemcilerde hem de Zen 2 APU’larında daha net bir şekilde gorebileceğiz.