Bir devir sona erdi ve google tarafından 20 Nisan 2015 itibariyle pagerank değerleri kaldırıldı. Pagerank değerlerinin kaldırılmasıyla birlikte, genel olarak webmaster siteleri vasıtasıyla pagerank değerleri beyan edilerek satışa sunulan footer link, tanıtım yazısı satışları, geçmişte pagerank değerine sahip site sahiplerini üzecekmiş gibi gözüküyor.

Pagerank bildiğiniz gibi web sitelere google tarafından atanan 1'den 10'a kadar olan bir sistemdi. Artık pageranktan ziyade, mozrank, trustrank gibi değerler göz önüne alınacak. Aslında bu değerlerden ziyade insanlar için en önemli etken şu 3 değer olacak;

1-) Sitelerin spam puanları
2-) Domain yaşı
3-) Alexa durumları
4-) Googledaki sıralama durumu

Bu gibi değerlere bakarak insanlar karşıdaki sitenin mevcut kalitesini anlayabilecek. Peki google pagerank değerlerini neden kaldırdı? Google muhtemelen pagerank değerlerini, artık webmaster sitelerinde bu şekilde link ticaretinin önüne geçebilmek amacıyla kaldırmış olabilir. Ya da yeni sitelerin, pagerank değerleri olmadığı için bu sisteme tamamen bir son verme amacıyla da google pagerank değerini kaldırmış olabilir.

Şimdi ne olacak?

Web siteniz için dışarıdan sadece pagerank değerlerine bakarak tanıtım yazısı ya da footer link temin ediyorsanız artık sitelerin kategorilerine bakarak, domain yaşlarına bakarak, mozrank, trustrank, alexa değerlerine bakarak tanıtım yazısı ya da footer link temin edebilirsiniz. Pagerank sadece bir değerdi, pagerankın kaldırılması sitenize bir zarar vermeyecektir. Yani pageranklı sitem vardı, pagerank değeri kaldırıldı, siteme zarar gelir mi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.