Google, tüm internet kullanıcılarının ve webmasterların tabiri caizse muhtaç olduğu bir sitedir. Google eşittir internet desek abartmış olmayız. Düşünün ki eğer google diye bir şey olmasaydı, internet aleminde girebileceğimiz internet sitesi sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Çünkü ezbere bildiğimiz site sayısı çok az. Ama google’a ne hakkında site arıyorsak yazıyoruz saniyeler içinde binlerce sonucu önümüze getiriyor.

Sadece internet kullananlar değil internet sitesi sahipleri de google’a muhtaç durumdalar. Eğer google olmasaydı hiç kimse bu sitelere giremeyecekti. Bunun yanında website sahiplerine sunduğu servislerde bir o kadar harika. İşte bu servislerden bir tanesi de Google Analytics servisidir.

Google Analytics, Google’ın Urchin firmasını satın alması sonrasında duyurduğu ücretsiz web site performans analizi servisidir. Webmasterlar Google’un Analytics servisine kayıt olurlar, Google kayıttan sonra webmasterlara bir kod verir, o kodu sitenize eklediğiniz andan itibaren servis calismaya başlar. Sizlere siteniz hakkında bilgiler verir. Sitenizde o an kaç kişi çevrimiçi, bu çevrimiçi kişiler sitenizin hangi sayfasına bakıyor, sitenize hangi ülkeden, hangi şehirden girmiş, hangi cep telefonu markasıyla girmiş, sitenize nereden gelmiş gibi birçok analizi size ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Yedekleme Radore’den sorulur
Bu servisi kullanabilmeniz için bir tane gmail hesabınız olması yeterli ve tabiki size ait bir de internet siteniz olması lazım. Sonra bu adrese girin http://www.google.com/analytics/ oturum açın ve yörüngeleri izleyin. En son size verdiği kodu sitenizin uygun yerine yapıştırın. En uygun yer header veya footer olabilir.