Kayıt işlemini tamamladıktan sonra kurulum ayarlarının yapılması gerekir. Kurulum ayarlarında ilk adım, izleme kodunu sitenize yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, web sitesinin sayfalarına yerleştirmesi gereken kişisel bir analytics kodu vardır.

Analytics Kodunu Nasıl Alabilirim?
Analytics kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra kolayca bulabilirsiniz. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz gereklidir. Google Analytics web sitenizde olup bitenleri tam olarak algılayabilmesi ve eksiksiz istatistik sunabilmesi için analytics kodunun tüm sayfalara eksiksiz olarak yerleştirilmesi gereklidir. Eğer bu konuda teknik bilgiye sahip değilseniz sitenizin web master’ından destek almanız gereklidir.

İstatistik ve Raporlama

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Başvurunuzun onayının ardından raporlarınızın veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir. Onayın ardından ananlytics aracı sayesinde web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz. Sitenize ait tüm istatistikleri gerçek zamanlı ve geriye dönük olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ana Ekran

Bu sayfada kayıtlı tüm web site profillerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hesabınıza birden fazla site ekleyebilir ve hepsinin takibini tek ekrandan yapabilirsiniz. Bir Google Analytics hesabı için her zaman en az bir profilinizin olması gerekir. İşlem yapacağınız profilinizi seçerek detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Analytics ana ekranı kullanışlı ve Türkçe’dir, bu sebeple bir çok fonksiyonunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Veri İzleme

Google Analytics’in en fonksiyonel özelliklerinden birisidir. Reel olarak sitenizde kaç ziyaretçi var, yönlendirme linkleri neler, sayfa da geçirdikleri süreler neler gibi bir çok metrikle anlık olarak istasitiklerinizi izleyebilirsiniz. Dilerseniz manuel olarakta geçmişe dönük tüm istatistiklere detaylıca göz atabilirsiniz.