Google'da Chrome icin arayuz değişikliği fikirleri tukenmek bilmiyor. Dev şirket bu sefer de populer tarayıcının Android uygulaması uzerinde Google Assistant'tan ilham alan bir arayuzunu test ediyor.
Ucretsiz hosting: Bir aylık ucretsiz hosting fırsatını yakalayın!Raporlara gore bu arayuz testi Chrome Beta ve Chrome Canary'nin yanı sıra Google Chrome Android uygulamasının son stabil surumunde de bulunuyor. Eğer yeni arayuzu deneyimlemek istiyorsanız, tek yapmanız gereken Chrome tarayıcınızın adres cubuğuna chrome://flags yazarak test ozelliklerini etkinleştirebileceğiniz arayuze girerek icerideki arama cubuğunda "explore" kelimesini aratmak. "Explored Websites" ozelliğini etkinleştirdikten sonra tarayıcınızı tekrar başlatmanız gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık yeni sekme ekranınızda "Keşif" arayuzunu gorebiliyorsunuz.
Google, tahminen bu arayuzu tamamladığında kullanıcıların arayuz uzerinden favori sekmeleri ve yer işaretlerinin yanı sıra haberler, hava durumu, seyahat secenekleri veya yerel servis sağlayıcılarına ulaşabilecek. Şimdilik bu ozelliği test aşamasında aktifleştirmeniz durumda arayuzde yer tutması amacı ile eklenmiş hazır internet sayfası kısayolları ile karşılaşıyorsunuz. Bu sayfalar ise gundelik hayatta karşılaşılabilecek bircok duruma gore kategorilere ayrılmış, orneğin "Devlet" kategorisinde resmi işlemleriniz icin devlete mahsus internet sayfası kısayolları gorulurken "Eğitim" ve "İş" kategorilerinde de eğitim ve iş bulma ihtiyaclarına yonelik internet sayfalarının kısayolları bulunuyor. İlginc bir durum ise şu an icin tum bu kategorilerin Hindistan'a yonelik internet sayfaları ile doldurulmuş olması.
Chrome icin uzerinde konuşulan bir diğer yenilik ise tarayıcıya ait bildirimler uzerinde geliştirme yapılacak olması. Raporlara gore Google, Chrome tarayıcısı uzerinden gelen bildirimlere de Android Nougat ile tanıdığımız "mesajı bildirim uzerinden cevaplama" ozelliğini getirmek icin calışıyor.
Son zamanlarda Alphabet'in bir parcası olarak calışan Google, Chrome tarayıcısının 32 milyon cihazı desteklemeyeceğini de duyurmuştu. Bu cihazlar Andorid 4.1 ile 4.3 Jellybean surumlerini calıştırıyor. Eğer cihazınız hÂl bu surumleri calıştırıyor ise, Chrome desteği sizin icin yakında sona erecek.
Onceki HaberGalaxy Note 10, 6,66 inc'lik Ekranla Gelebilir! Sonraki HaberKnights Chronicle'a Yapay Zeka Guncellemesi