Son zamanlarda yaşanan sureclerden dolayı devamlı kotu anılan sosyal medya platformu Facebook, 2018 yılının ilk yarısını kapsayan şeffaflık raporunu yayınladı. Şirketin soylemine gore ABD; Facebook urun ve hizmetlerine erişimin nerelerden olduğu, yerel yasalara dayanan icerik kısıtlamalarının sayısı, telif hakkı ve ticari mal ihlal raporları gibi konularda firmadan bilgi talep etti.
Taciz ve zorbalığa gecit yok

Şeffaflık raporunun bir parcası olarak topluluk standartlarını uygulama raporunu da yayınlayan şirket, cıplaklık, cinsellik, sahte hesaplar, nefret soylemi, spam, terorizm, şiddet vb. Facebook kurallarına aykırı iceriklerin kaldırılması konusunda yaptığı calışmalara dikkat cekti. Raporun parcası olarak, zorbalık ve taciz, cocuk istismarı konularını kapsayan iki yeni kategori sunuldu.
1,5 milyar sahte hesap silindi

Rapor icerisinde oldukca kapsamlı veriler bulunsa da, gectiğimiz Nisan ve Eylul ayları arasında toplam 1.5 milyardan fazla sahte hesabın platform uzerinden silindiği oğrenildi. Topluluk kurallarına aykırı durumlarından dolayı kaldırılan icerikler hakkında da istatistikler sunan firma, kullanıcılar rapor etmeden once sakıncalı iceriklerin sadece yuzde 14,9’unu kendisinin bulup silebildiğini acıkladı. Bu konu uzerine calışmaların daha iyi bir seviyeye getirilmesi gerekliliği cok acık bir gercek.
Ayrıca Bkz. "Tum Facebook yoneticilerine Android cihaz kullanma zorunluluğu geldi" Hukumetlerin istekleri artıyor

Hukumetlerin Facebook’un kapısını calıp kullanıcılara ait verileri isteme oranı dunya capında yuzde 26 artış gosterdi. 2017’nin ikinci ceyreğinde 82,341 olan istek sayısı 103,815’e yukseldi. Amerika’da ise bu artış yuzde 30 olarak belirtildi. İsteklerin yuzde 56’sında Amerikan hukumeti, Facebook’un kullanıcıya bildirim yapmasını yasakladı.

https://www.engadget.com/2018/11/15/facebook-transparency-report-fake-account-removal/ Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.