Dubai, robot polislerin yakın gelecek icin bir gerceklik olabilip olamayacağını anlayabilmek icin bir suredir ilginc bir deney yurutuyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi uyesinden biri olan emirlik, Yaklaşık 1 yıl once Dubai polis guclerine ilk robot memurunu dahil etti. İspanyol firma PAL Robotics tarafından tasarlanmış olan ozel REEM robotu 170cm yuksekliğe sahip, parlak beyaz bir plastik zırh ile at yerine kendi tekerleklerini suren bir şovalye goruntusu ciziyor.
İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? Dubai polis gucleri icin bu sadece ilk adım. Eğer REEM uzun vadede gorevini sorunsuz yerine getirirse, 2030 yılına kadar guvenlik guclerinin toplamda yuzde 25'ini robot polislerden oluşturmayı hedefliyorlar.
Robotun uzerinde bulunan dokunmatik ekran ile insanlar suc bildiriminde bulunabiliyor, belge teslim edebiliyor veya trafik cezalarını odeyebiliyor. Goreve başlayan robotun da ilk aşamadaki yetenekleri bunlardı ancak Dubai polisi, IBM'nin AI sistemi Watson ile ses komutu tanıma uzerine calışmaya devam ediyor. Yonetim, zaman icerisinde robotları tam birer polis memuru olarak kullanmayı planlıyor.
Raporlara gore toplumun robota yaklaşımı, geride kalan 1 yıl icin son derece olumlu olmuş durumda. Her ne kadar bu polis robot hakkında daha pek cok soru bulunsa da, coğu ulkenin Dubai'nin deneyini yakından izleyerek robot polislerin avantajlarını ve dezavantajlarını tarttığından emin olabiliriz...
Onceki HaberAskercell'e Ozel Uretilen İlk Telefon: reeder F1 Sonraki HaberFacebook Bug'ı Milyonlarca Fotoğrafı Sızdırdı