Yapay zekadan pek cok alanda faydalanmaya başladık, ancak bunlar henuz emekleme aşaması. Onumuzdeki donemde, derin oğrenme yeteneği sayesinde cok daha farklı alanlarda cok daha işlevsel olarak karşımıza cıkmaya devam edecek olan AI, yani yapay zekaya bir ornek de Intel'den geldi. Intel'in geliştirdiği Wheelie 7 tekerlekli sandalyesi, yuz ifadeleriyle kontrol edilebiliyor.
İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? Motorlu tekerlekli sanalyeler, geleneksel olarak bir joystick ile başparmak yoluyla veya ceşitli sensorler vasıtasıyla hareket edebiliyor. Ancak şimdi yapay zekadan da bu konuda yararlanılmaya başladı. Intel'in Brezilya merkezli Hoobox Robotics ile ortaklaşa calışarak ortaya cıkarttığı Wheelie 7 isimli tekerlekli sandalye, yalnızca yuz ifadeleri kullanılarak hareket edebiliyor.
Intel, bunu da yaptı! Intel'in yapay zeka destekli tekerlekli sandalyesi yuz ifadeleriyle kontrol edilebiliyor. Peki, nasıl? Intel ve Hoobox Robotics, bu teknolojiyi yalnızca ayaklarını değil, temel motor hareketlerini hicbir şekilde gercekleştiremeyenler icin geliştirmiş. Boylece, vucudunu kullanamayan, yalnızca yuz mimikleri gercekleştirebilen bireyler de tekerlekli sandalye kullanabilecek ve hayata tutunabilecekler. Intel'in 3D RealSense Derinlik Kamerası ile calışan Wheelie 7, yuzun 3D haritasını cıkartıyor ve tekerlekli sandalyeyi hareket ettirebilmek icin verileri gercek zamanlı işlemek icin AI, yani yapay zeka algoritmasını kullanıyor.
Yalnızca 7 dakika icinde kullanıcının mimiklerini oğrenebilen sistem nedeniyle "Wheelie 7" olarak isimlendirilen cihaz, şu an prototip aşamasında. 10 yuz ifadesiyle calışabilen Wheelie 7, ABD'de 60'tan fazla amiyotrofik lateral sklerozu olan veya yaşa bağlı engelli olanlar tarafından test ediliyor.
Onceki HaberSamsung ve IOC Arasında 10 Yıllık İmza