Calışanlar, uzun calışma saatlerine rağmen uretkenliklerinin azaldığını duşunuyorlar. Fujitsu'nun yeni sonuclanan araştırmasına gore bu kişiler, uretkenliklerinin artması icin Yapay Zekanın (AI) desteğini almaya hazır ve istekliler. Ayrıca, işletmelerin bilgi işlem departmanlarının kendilerine yeterince destek vermediklerini; yetersiz guvenlik, hizmet arızaları ve işlerini duzgun yapmalarını sağlayacak bilgilere ulaşmada zorluk yaşadıklarını duşunuyorlar.
İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? Diğer taraftan araştırma sonuclarına gore, vasıflı calışanları işe almak icin yoğun bir rekabet yaşanıyor ve bugunun işyerleri iş gucunun beklentilerini karşılamakta yetersiz kalıyor. İşin gerceği, tum calışanların neredeyse yarısı (yuzde 46) mevcut iş yerlerinin temel becerilere sahip insanların işe alınması ve elde tutulması uzerinde olumlu bir etkiye sahip olmadığına inanıyorlar.
Fujitsu'nun calıştığı bağımsız araştırma kuruluşu Pierre Audoin Consultants (PAC) tarafından yurutulen araştırma kapsamında, işletmelerin gosterdikleri dijital değişimin zorlukları, calışanların gozunden incelendi. Bulgu sonuclarına gore işletmeler, calışanlarının etkin calışma ortamının yanı sıra gelişmiş insan kaynağını şirketlerine cekebilmek icin ihtiyac duyulan kultur, cevre politikaları ve teknolojide yeterli duzeye sahip değiller.
Calışanlar, iyi bir iş - yaşam dengesi ve artan verimlilik icin Yapay Zeka desteği almak istiyor
Calışanlar, iki yıl oncesine kıyasla eşit oranda (yuzde 45) ya da daha cok (yuzde 47) calıştıklarını hissetmelerine rağmen, katılımcıların yuzde 40'ından fazlası gercek uretkenlik artışlarının durduğunu ya da azaldığını duşunuyor. Ankete katılan coğu profesyonel, Yapay Zeka'yı işyeri verimliliğini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini bildikleri icin olumlu bir guc olarak goruyor. Bugun, katılımcıların yuzde 80'inden fazlası, dijital sanal asistanlar veya kişiselleştirilmiş ve uyarlanabilir kullanıcı deneyimiyle guclendirilen Yapay Zeka uygulamalarının gunluk calışma hayatında olumlu bir etkiye sahip olacağına inanıyor. Hem giriş seviyesi hem de daha deneyimli calışanlar tarafından paylaşılan bu olumlu bakış acısı ile sadece mevcut dijital teknolojileri kullanan calışanlar değil, coğu calışan Yapay Zeka'yı benimsemeye hazır gozukuyor.
Araştırma sonuclarına gore calışanlar daha uzun saatler calıştıkca, iş ve kişisel yaşamları arasındaki dengeyi bulmanın yollarını arıyorlar. Bu kişilerin yarısından fazlası (yuzde 53) verimliliği artırmak icin esnek calışma saatleri veya benzeri uygulamaların "cok onemli" olduğunu duşunuyor. Bununla birlikte, ucte birinden fazlası (yuzde 35), işverenlerin iyi bir iş - yaşam dengesini oluşturmak uzere sundukları imkanların ya ancak yettiğini ya da yetersiz kaldığını ifade ediyor. İş verimliliğinde en onemli faktorler olarak olumlu ve sağlıklı bir calışma ortamı seceneği yuzde 49'la ikinci cıkarken, yuzde 40 oranla doğru yapılandırılmış verimlilik artırıcı araclara erişim secenekleri one cıkıyor.
Fujitsu EMEIA'da Dijital Teknoloji Hizmetleri Stratejisi Başkanı Robin Lipscomb, "Kurum genelinde BT'nin "tuketicileştirilmesi", kurumsal dunya ve kişisel hayatlarımız arasındaki cizgileri bulanıklaştırıyor. Bu durumun bilinciyle, calışanların insani ihtiyaclarını one cıkartmak ve işlerini yapmaları icin onları doğru araclarla donatmak zorundayız. Bu sayede, iş ve ozel hayatlarının daha sorunsuz bir şekilde bir araya gelmeye başlayacağını gorebileceğiz. Toplum uzerinde daha geniş bir etki yaratırken muşterilerimize somut değer sağlayarak iş sonuclarının farkına varılmasına odaklandık. "
PAC'ta araştırma lideri ve Baş Analisti Nick Mayes şunları soyluyor: "Anket bulguları, bugunun iş yerlerinin ve calışma uygulamalarının coğunun calışanların uretkenliğini en ust duzeye cıkarmasını engellediğini gosteriyor. İşletmeler, veri ve sureclerini duzenleyerek calışanların ihtiyac duydukları bilgiye, her zaman ve her yerde daha kolay erişmelerini sağlayacak etkili uygulamalara odaklanmalılar. Bu temel ihtiyaclar ve doğru teknolojinin sağlanması ile uretkenliğin artışı sınırsız olacaktır."
Fujitsu, yakın gelecekte calışanların kişisel ve iş yaşamlarını etkili bir şekilde harmanlama becerisine daha fazla onem vereceklerini duşunuyor. Yapay Zeka başlığı altında, "Machine Learning" ve Robotik Surec Otomasyonu gibi teknolojiler yaygınlaştığında, işverenler calışanlarından işe uyum etkinlikleri ve kesintisiz hizmet talebi otomasyonu gibi temel beceriler bekleyecekler. Bu dengeyi sağlamada başarılı olan işletmeler, uretkenlikle ilgili zorlukları ele alabilecek ve yetenekli calışanları bunyelerine cekip tutabilmek icin ortaya cıkacak yetenek savaşını kazanacaklardır. İnsan odaklı yaklaşım felsefesiyle hareket eden Fujitsu, modern, kişisel ve esnek calışma ortamı icin gereken hizmetleri, eko sistemleri ve teknolojileri sağlamak icin mukemmel bir konuma sahip.
Onceki HaberBir Oyun Devi Daha Zor Durumda! Sonraki HaberCevre ve Butce Dostu Epson WorkForce Serisi Yazıcı