Dişlerini beyazlatarak gulumsemelerini daha parlak ve cekici bir hale getirmek isteyenlere kucuk bir uyarımız var. Bircok kişi amator beyazlatıcı urunleri kullandıktan sonra diş etlerinde tedirgin edici bir hassasiyet hissetmişlerdir. Ozellikle dişlerinizde dolgu, kron ya da diş eti iltihabı varsa beyazlatma işleminin uygun olup ol­mayacağı konusunda mutlaka dişcinize danışmaksınız.
Kozmetik dişcilikte son trent herkesin daha parlak ve cekici gulumsemelere sahip olması yonundedir. Aslında Amerikan Koz­metik Dişcilik Akademisi, dişcilere giden hastaların buyuk bircoğunluğunun yalnızca dişlerinin bembeyaz olmasıyla ilgilendiklerini acıklamıştır.
“Son beş yılda diş beyazlatıcı urunleri kullanmak isteyen tuke­tici sayısında yuzde 300′luk bir artış soz konusu olmuştur,” diyor Wisconsin’li dişci Christian Kammer.
Bununla birlikte beyazlatıcı bantlar, jetlerle diş macunları gibi herkesin kolaylıkla satın alabileceği bu yeni urunler her hafta satış rekorlan kırmaya ve yıllık satış miktarları da milyarlarca dolarla ifade edilmeye başlamıştır.
“Diş yuzeyindeki yemek artıkları ve bakterilerin oluşturduğu yabancı maddeler ve diş taşlarıyla dolu bir ağızda dişlerin beyazla­tılma işleminden once baştan aşağı temizlenmesi gerekmektedir,” diye vurguluyor Dr. Kammer.
Dişcinin yapacağı beyazlatma işlemiyle evde sizin yapacağı­nız işlem arasında cok onemli farklılıklar vardır. Dişcinin muayene-hanesindeki beyazlatıcı maddeler fiyatları 350 ile 600 dolar arasın­da değişen oksijenli sular kullanılarak gercekleştirilirken evde kul­lanılanların fiyatı bunların ancak yansı kadardır. Eczanelerden her­kesin alabileceği urunler, icinde cok daha az miktarda oksijenli su bulunan solisyonlar olup fiyatlan 15 ile 40 dolar arasında değiş­mektedir.
“Amator olarak dişlerini beyazlatmak isteyenler icin eczane­lerde satılan bu urunler işe yarayabilir ama onlann dişcilerinki ka­dar etkili ya da guclu olmadıklannı bir sure sonra dişciye giden has­talar soylemektedirler,” diyor Dr. Kammer. Eczanelerden ya da mar­ketlerden satm alınan beyazlatıcı urunlerin diş minesine ciddi zarar­lar verebileceğini de sozlerine ekliyor, Dr. Kammer.
Guney California Universitesi’nde yapılan bir araştırma evde yapılan bir haftalık beyazlatma işleminden sonra hastaların yuzde 54′unde diş etlerinde hafif hassasiyet, yuzde 8′inde or­ta dereceli hassasiyet ve yuzde 4′unde de ciddi hassasiyetin soz konusu olduğunu ortaya cıkarmıştır.