Bir taraftan sigara yasağının sınırları, kişileri ne kadar zorlayacağı konuşulurken diğer taraftan uzmanlar her gecen gun sigarasız bir yaşamın sağlığa olan katkılarını sıralamaktadırlar .
Başta kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olan sigaranın, icerisinde bulundurduğu nikotin ile diş sağlığını da olumsuz yonde etkilediğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı sigara icen kişilerin diş ve diş etlerinde ceşitli hastalıklarının gozlenebildiğini kaydediyor.
“Sigara kullanmak ağız kanseri, dişeti cekilmesi, doku bozuklukları, kotu ağız kokusu, dişeti hastalığına yatkınlık, damakta kırmızı renkli iltihabı oluşumu, dişlerin uzerinde katran artıkları veya koyu kahverengi leke gibi bircok rahatsızlığa neden olmaktadır. Bunun yanında ağız kanseri riskini de arttırdığını belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı “ağız kanserinin ozellikle son yıllarda cok yaygın bir şekilde gorulduğunu ve bu hastalığa yakalanmış kişilerin buyuk bir coğunun uzun yıllar sigara kullandığını belirtiyor ve sigara kullanımını bırakma ile bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz” diyor.
Estetiği de kaybettiriyor;
Sigara kullanmak diş kaybına ve guluşunuzun etkisini kaybetmesine neden olur.
“ Sigara icerisindeki nikotin diş yuzeylerine cokerek bir tabaka oluşturur. Bu tabaka diş estetiğini bozduğu gibi ağızda bakteri oluşumunu hızlandırıp dişlerin curuğe karşı direncini azaltır. Bunun yanı sıra ağzında diş curuğu olan birinin sigara icmesi curuğunun daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur.”
İcmek kadar solumak da zararlı
Sigara icmek kadar dumanı soluyan kişilerin de dişlerinde buyuk bir zarar oluşur. Yapılan bircok calışma sigara icilen ortamlarda bulunan kişilerin sigara icmeseler bile, icen kişiler kadar sigaradan etkilendikleri ortaya koymuştur.Her yıl binlerce pasif icici sadece sigara dumanını soluduğu icin ceşitli hastalıklara yakalanmaktadır ve hatta hayatlarını kaybetmektedirler.”
Dumansız hava sayesinde kişiler sigarayı bırakırlar mı bilinmez ama sigara icmeyenlerin dişlerinin rahat edeceği kesin.