Uzay komşularımızın dış kısımlarında, Ultima Thule takma adında eski bir uzay taşı, guneş sisteminin ilk gunlerinden bu yana değişmeden milyarlarca yıl boyunca tek başına surukleniyordu.
İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? 1 Ocak'ta NASA'nın Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı, Dunya'dan yaklaşık 4 milyar mil (6.4 milyar kilometre) uzakta bulunan gizemli nesneyi gecen ilk kaşif oldu.
Bircok kişi yılbaşını kutlarken, Johns Hopkins Universitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (APL) ekibi, uzay aracının hedeflenen hedefine ulaşmasına kalan sureyi geri sayıyordu. Yeni Ufuklar, Ultima Thule yuzeyinden sadece 2,200 mil (yaklaşık 3.500 kilometre) uzaktayken en yakın yaklaşım Salı sabahı saat 12: 33 EST'de gercekleşti.
Yeni Ufuklar Ultima'yı gecerken, APL'deki sahneler dunyadaki Yeni Yıl kutlamalarını hatırlatıyordu; bilim adamları ve muhendisler ABD bayraklarını sallamaya ve tezahurat etmeye başlamadan once bir geri sayım başladı. Ocak 2006'da fırlatılan inatcı robot kaşif, henuz saatte 32.000 mil (51.000 km) ya da saniyede 9 mil (14.5 km) hızı ile keşfettiğimiz en uzak dunyayı gecti.
Uzay aracının 13 yıllık yolculuğu ilklerle doluydu ve Ultima Thule ucuşu ile NASA, guneş sistemimizin keşfedilmesinde başka bir tarihi anı yakaladı.
Yeni Ufuklar ekibinin baş araştırmacısı Alan Stern, ucuştan saatler once "Guneş sisteminin başlangıcından bu yana var olan ve değişmeyen bu ilkel dunyayı incelemek bize onemli bir fikirler verecektir" diyordu.
Akşamın erken saatlerinde, Queen gitaristi Brian May, Yeni Ufuklar'ın son başarılarına adanmış yepyeni, heyecan verici bir şarkı yayınladı.
Geciş oncesi bir yayın sırasında "Ben kesinlikle butun olaydan buyulenmiştim" dedi. "Bana verilen bu gorev, misyonun kendisinden daha fazlasını temsil ediyor, aslında bana insan ruhunda doğal olan macera ve keşif ve sorgulama ruhunu temsil ediyor."
Araştırma ekibi birkac saat boyunca, ucmanın başarılı olup olmadığı konusunda karanlıkta kaldı. Verileri uzay aracından dort milyar mil uzaktaki gezegenimize geri iletmek altı saat kadar suruyor. Fakat 10:29 EST'de, Ultima Thule evine gonderdiği sinyal ile her şeyin yolunda olduğunu soyledi. Bu, bilimsel hedefler icin iyiye işaretti ve veriler sızmaya başladığında, NASA 2 Ocak ve 3 Ocak'ta oğleden sonra saat 2'de (EST) bulgularını detaylandıran iki basın toplantısı duzenleyecek.
Toplamda, tum veri paketinin Dunya'ya geri gonderilmesi yaklaşık 20 ay surecek.
Stern, 1 Ocak'ta "Elimizdeki veriler harika gorunuyor ve şimdiden Ultima'yı coktan yakından oğreniyoruz" dedi. "Buradan itibaren veriler daha iyi ve daha iyi olacak!"
Aşağıdaki en son goruntu, NASA bilim adamlarının esrarengiz kayanın neye benzediğine inandığını ve Dunya'ya ulaşan en yuksek cozunurluklu goruntulere dayanarak nasıl donduğunu gostermektedir. Guneş sistemi boyunca ilerleyen bir ozelliksiz, baş aşağı kardan adam veya bir lobut (bowling'de top ile devrilmeye calışan cisimler) gibi gorunuyor.
Her ne kadar Yeni Ufuklar ilgi odağı icindeki en buyuk paya sahip olsa da, bir başka NASA uzay aracı, itici guclerini potansiyel olarak tehlikeli asteroid Bennu ile hassas bir yercekimi dansına başlayacak kadar ayarlayarak, cift adımın kozmik bir surumunu sadece saatler once gercekleştirdi.
Osiris-Rex (Kokenler, Spektral Yorumlama, Kaynak Tanımlama, Guvenlik, Regolith Kaşifi) asteroit ornekleme uzay aracı, Yeni Yıl Arifesinde saat 2: 43 EST'de Bennu etrafındaki yorungeye başarıyla yerleştirildi. Asteroit kaşifi artık bir uzay aracının şimdiye kadar goksel bir govdeye en yakın yorungesi ile Bennu'yu sadece bir mil mesafeyle donecek.
Bennu, Osiris-Rex'i tenitasyonlu yercekimsel alanında guvende tutmak icin devam eden bir mucadele olacak kadar kucuk bir asteroit, ancak Pazartesi gunu yaşanan yorungesel yerleştirme, uzay aracının Bennu'nun yuzeyinden asteroid tozunu toplamasına izin vermek icin başka bir onemli adım.
Sadece yeni bir yıla değil, uzay araştırmalarında yeni bir cağa da giriş yaptık.
Onceki HaberStranger Things Yeni Sezon Tarihi Acıklandı Sonraki HaberIntel'den Nasıl Bir 2019 Bekliyoruz?