Vodafone, 2018 yılında da mukemmel muşteri deneyimi sağlama hedefiyle abonelerine genişbant teknolojilerindeki global deneyimini ve en iyi hizmeti sunmayı surdurdu. Sabit, mobil ve icerik servislerini de kapsayan toplam telekomunikasyon hizmetleri geliştirmeye odaklanan Vodafone, muşterilerine ihtiyac duydukları hizmetler konusunda daha fazla secenek ve daha yuksek kalite sunmaya devam etti. Vodafone Turkiye'nin 23,7 milyon mobil abonesi, 2018'in ilk 9 ayında 752.116 TB data kullandı.
İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? (1) Ocak-Eylul 2018 donemine ait rakamlardır.
Vodafone Red'lilere 440 milyon TL'lik fayda sağlandı

Dijitalleşmeye dayalı kullanım alışkanlıklarıyla one cıkan Vodafone Red'liler, son 1 yılda 298,6 milyon GB mobil internet kullandı, 21,3 milyar dakika konuştu, 3,3 milyar SMS attı. Vodafone Red tarifelerine entegre edilen Vodafone Pass ek paketleriyle 1,9 milyon kişi kotasından yemeden ozgurce internete girdi ve 67 milyon GB mobil internet tuketti.
Aylık internet kullanımı ortalama 9,7 GB'a ulaşan Vodafone Red'lilerin akıllı telefon sahipliği oranı ise %96'yı buldu. Tarifedeki dakikalarıyla 23 ulkeyi tıpkı Turkiye'yi arar gibi arayarak 136 milyon TL tasarruf eden Red'liler, yurtdışına seyahat ettiklerinde ise tarifelerindeki ses, internet ve SMS haklarını 104 ulkede Turkiye'deki gibi ozgurce kullanma imkÂnı sunan Her Şey Dahil Pasaport hizmeti ile 1 milyar TL tasarruf etti. Red muşterilerine 1,1 milyar TL'si yurt dışı faydalarıyla, 42 milyon TL'si GSM dışı faydalarla ve 3,9 milyon TL'si icerik servisleriyle olmak uzere yaklaşık 1,2 milyar TL'lik fayda sağlandı.
Vodafone FreeZone'luların butcesine 86 milyon TL katkı sağlandı
Vodafone'un "Sacma guzel" sloganıyla yenilediği FreeZone platformuyla son 8 yılda gencliğe yaptığı yatırım tutarı 196 milyon TL'ye ulaştı. FreeZone aracılığıyla sadece muziğe yapılan yatırım tutarı 100 milyon TL'yi bulurken, FreeZone platformunun sunduğu avantajlarla genclerin butcelerine 8 yılda 86 milyon TL katkı sağlandı. Vodafone FreeZone'un Facebook ve Twitter hesaplarından yapılan iletişimlerle 25 milyonun uzerinde kişiye ulaşılırken, 148 binin uzerinde Vodafone FreeZone'lu da genclere ozel Spotify tekliflerinden yararlandı. Diğer yandan, esporda hedef buyuten Vodafone, dunyada 100 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan online oyun devi Riot Games ile işbirliğine giderek League of Legends Turkiye Şampiyonluk Ligi'ne ismini verdi. Espor pazarına bugune kadar 10 milyon TL'lik yatırım yapan Vodafone, bu surecte 15 milyon gence ulaştı.
Vodafone FreeZone Studyo bir yaşını doldurdu

Vodafone FreeZone markasıyla genclerin ortak tutkusu muziği sahiplenen Vodafone'un muziğin dijitalleşmesi icin kurduğu Vodafone FreeZone Studyo bir yaşını doldurdu. Birinci yılında yaklaşık 8,5 milyon TL yatırım yapılan studyo, bu surecte 5 online konsere ev sahipliği yaparken, bu konserlerle Turkiye'nin dort bir yanında 2,5 milyona yakın izlenme oranına ulaştı. Online konserlerde 12 saat canlı kayıt yapıldı. Turkiye'nin yeni genc sesini secmek uzere 2018'de ilki duzenlenen FreeZone Studyo Son Ses Online Muzik Yarışması'na yaklaşık 3.500 başvuru alındı. Vodafone FreeZone Studyo'da duzenlenen online konserler, "FreeZone Studyo Son Ses Online Muzik Yarışması" ve "FreeZone Studyo'da İKSV Serisi" ile birlikte Vodafone FreeZone YouTube kanalına 1 yılda 200'u aşkın muzik iceriği yuklendi. YouTube takipci sayısı ise aynı donemde 150 binin uzerine cıktı. Vodafone FreeZone Studyo'da 1 yılda 64 grup prova, 100'e yakın grup da kayıt yaptı. Studyoda toplam 400 saatlik kayıt gercekleştirildi.

Mobil uygulamalarla 50 milyon TL'yi aşan fayda sağlandı
Sunduğu avantajlı programlar ve fırsatlarla abonelerinin hayatını kolaylaştıran Vodafone,"Avantaj Cepte" platformu ve "Vodafone Yanımda" mobil uygulaması uzerinden gercekleştirdiği yuzlerce marka işbirliği kampanyası ile son 1 yılda 3 milyon muşterisine 50 milyon TL'yi aşan fayda sağladı. Tum Vodafone'lulara indirim fırsatları sunan ve 2018 yılında 100'un uzerinde marka ile 150'den fazla kampanyanın duzenlendiği "Avantaj Cepte" platformunun yer aldığı ve kullanıcılarının bircok farklı işlemini gercekleştirebildiği "Vodafone Yanımda" uygulaması ise 10 milyon indirme rakamına ulaştı ve ayda 180 milyon kez kullanılarak Vodafone'un en buyuk muşteri iletişim kanalı oldu.
Vodafone Altın Kulup uye sayısı yarım milyonu aştı
Vodafone, kadın muşterilerini dijital geleceğin imkÂnlarıyla buluşturmak amacıyla geliştirdiği "Vodafone Altın Kulup" programının kapsamını genişletmeye devam etti. E-ticarete ozel indirimli alışverişlerden kadınların sevdiği uygulamaların sınırsız sunulduğu internet paketlerine ve kadınlara ozel mobil servislere kadar bircok ozel fırsatın sunulduğu programın uye sayısı 530 bine ulaştı. Vodafone Altın Kulup uyesi kadınlara bir yılda toplam 3,5 milyon TL'lik fayda sağlandı.
Vodafone, işletmeleri geleceğin dunyasına hazırlamaya devam etti
Vodafone, "dijital iş ortağı" olarak, işletmelere geleceğin dunyasına hazırlanmaları konusunda 2018'de de katkı sağlamayı surdurdu. Vodafone'un "Dijital Hizmetler", "Dijital Operasyonlar", "Dijital Teknoloji Platformları" ve "Bilgi Guvenliği" olmak uzere 4 ana kategori altında sunduğu uctan uca cozum ve servislerden 1 yılda 1 milyonu aşkın kurum yararlandı. TOBB işbirliğiyle başlatılan "Dijital Skor" projesiyle, son 1 yılda 4 bin şirket, dijital skorunu olcturerek yeni teknolojilere ne kadar hazır olduğunu oğrendi ve iş yapış şekillerini dijitalleştirme konusunda Vodafone İş Ortağım temsilcilerinden destek aldı. Vodafone'un Red Business tarifesini kullanan KOBİ'ler ise tarifenin sunduğu avantajlardan yararlanarak bir yılda toplam 7 milyon TL'lik fayda sağladı. "Dijital İş Ortağım Programı" adıyla YouTube'da "Vodafone İş Ortağım" kanalı uzerinden yayınlanmaya başlayan yeni program serisi, KOBİ'lerin dijitalleşme yolculuklarında başarı oykulerine imza atmış buyuk işletmelerden tavsiyeler almasına olanak sağladı. Vodafone'un onculuğunde www.sehirsizin.com adresinde hayata gecirilen, Turkiye'nin ilk "Akıllı Şehirler Online Platformu" 1,1 milyonu aşkın ziyaret aldı ve platforma 1.200 fikir iletildi. Vodafone ayrıca, guvenlikten atık yonetimine, pek cok alanda 40'a yakın Nesnelerin İnterneti (IoT) cozumunu sergilediği ve 24 yerli firma ile calıştığı akıllı teknoloji merkezi İTU Vodafone Future Lab'i hizmete alarak, işletmelerin geleceğin teknolojilerini bizzat deneyimlemesinin ve ihtiyaclarına uygun cozumler geliştirilebilmesinin yolunu actı. İTU Vodafone Future Lab'de her yıl burs verilen 20 lisans, lisansustu ve doktora oğrencisi, Turkiye'de yerli ve milli teknolojilerin gelişimine katkıda bulunacak 8 farklı proje uzerinde calışacak.

Maraton 40. yılında sağlık icin koşuldu
2018'de "Sağlık icin koş" temasıyla duzenlenen Vodafone 40. İstanbul Maratonu'na 100 ulkeden 30 bin cipli sporcu katıldı. Avrupa'nın en iyi 17, dunyanın en iyi 38 maratonundan biri olan Vodafone İstanbul Maratonu'nda yuz binlerce İstanbullu da yuruyerek Asya'dan Avrupa'ya gecti. Maratonla ilgili acıkhava mecraları uzerinden yapılan iletişimle 10 milyon kişiye ulaşılırken, dijital kanallar uzerinden yapılan iletişimle de 14 milyon kişiye ulaşıldı ve 36,7 milyon etkileşim alındı. Farklı kategorilerde toplam 4 milyon 990 bin 230 Turk Lirası para odulunun dağıtıldığı Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda sivil toplum kuruluşları da 12 milyon TL'yi aşkın bağış topladı.

Dunyanın ilk dijital scouting projesi gercekleştirildi
Vodafone Turkiye ve Beşiktaş JK tarafından dunyanın ilk dijital scouting (futbolda yetenek avcılığı) projesi olarak hayata gecirilen "Geleceğin KaraKartalı" projesinin tanıtımı icin toplam 10 şehre gidildi, 36 bin kilometre yol kat edildi, 500 bin cocuk ve ebeveyne ulaşıldı. Projeye katılmak isteyen cocukların ebeveynleri, Vodafone Park mobil uygulaması uzerinden ya da geleceginkarakartali.com sitesine cocuklarının yeteneklerini sergiledikleri ve top kontrolu, top surme ve calım, pas ve şut ile ozel bir hareketten oluşan, en fazla 59 saniyelik videolar yukledi. Sisteme 4 ayda tum Turkiye'den toplam 4.500'e yakın video yuklendi. Yaklaşık 5 milyon kez izlenen bu videolar icin 60 binden fazla oy kullanıldı. Buyuk finalde toplam 9 cocuk altyapıya girmeye hak kazandı.
Vodafone Park dunyanın en cok takip edilen stadyum hesabı oldu
Vodafone Park'ın sosyal medya hesapları 2018'de de taraftarlardan yoğun ilgi gormeye devam etti. Vodafone Park Facebook hesabı 1,1 milyonun, Twitter hesabı 1,1 milyonun, Instagram hesabı ise 700 binin uzerinde takipci sayısına ulaştı. Boylece, Vodafone Park, sosyal medyada toplam 3,7 milyon takipcisiyle dunyanın en cok takip edilen stadyum hesabı oldu.Vodafone Park ve BJK futbol takım sponsorluğu icin cekilen filmler internetten toplam 36 milyon kişiye erişti, 13 milyon kez izlendi. Diğer yandan, Vodafone'un Beşiktaşlı aboneleri icin geliştirdiği Vodafone KaraKartal Hareketi ile Beşiktaş JK'ya 2018 yılında 4 milyon TL'yi, toplamda ise 11 milyon TL'yi aşkın ek gelir sağlandı.
Turkiye Vodafone Vakfı 4 milyon kişiye ulaştı
Toplumsal değişimin ve gelişimin oncusu olma amacıyla onemli calışmalar yuruten Turkiye Vodafone Vakfı, 11 yılda toplam 4 milyona yakın kişinin hayatına dokundu, 37 milyon TL'lik sosyal yatırım yaptı. Habitat Derneği iş birliğiyle başlatılan "Yarını Kodlayanlar" projesi kapsamında 2 yılda 25 bini aşkın cocuğa ulaşıldı. Kodlama eğitimlerini Turkiye'nin koy ve kasabalarına taşıma hedefiyle yola cıkan Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı, 7 ayda 6 bin km'nin uzerinde yol kat ederek 13 ilde 3 bin 700 cocuğa ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Oğrenme Genel Mudurluğu ve Turkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle başlatılan "Girişimcilikte Once Kadın" projesiyle 2 yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına halk eğitimi merkezlerinde teknoloji ve girişimcilik uzerine eğitimler verildi. Proje kapsamında daha fazla kadına ulaşmak ve teknoloji kullanım penetrasyonunu artırmak amacıyla, kadın kursiyerlere online eğitim alma ve urunlerini dijital mağazamıza yukleme imkÂnı veren Girişimcilikte Once Kadın Mobil Uygulaması geliştirildi. "Sanat ve Sanatcı Engel Tanımaz" sloganıyla yol alan "Duşler Akademisi" projesi 10. yılını kutladı. Bu surecte yaklaşık 20 bin gonulluyle 6 bin oğrencinin engellerini aşmasına destek olan "Duşler Akademisi"ne Turkiye Vodafone Vakfı tarafından aktarılan hibe tutarı 5,5 milyon TL'ye yaklaştı.
Gencler icin uluslararası istihdam programı başlatıldı
Genc istihdamında tum dunyada en iyi 100 işveren arasında yer almayı hedefleyen Vodafone, 2022 yılına kadar 20 ulkede 10 milyon gencin kendi yeteneklerini keşfetmesi ve bu yeteneklere uygun bir dijital iş bulabilmesi hedefiyle "Gelecekteki Seni Keşfet" adı altındauluslararası bir program başlattı. Program kapsamında geliştirilen ve 1 milyondan fazla dijital iş imkÂnının tanıtıldığı "Geleceğin Mesleği" uygulamasını dunyada 344 bin, Turkiye'de ise 86 bin genc kullandı.
Onceki HaberDC Comics-Warner Bros muazzam bir başarı elde etti Sonraki HaberNetflix'in Yeni Transferi Dramaya Yol Actı!