Facebook'un tarayıcı eklentileri ile ilgili yeni yonergelerinden rahatsız olanlar gorunuşe bakılırsa sadece aktivist gruplar değil. Mozilla, Avrupa Komisyonu'na yolladığı mektupta Facebook'un yaklaşımının "şeffaflıktan yoksun" olduğunu belirterek durumun gereğinin yapılmasını arz etti. Tarayıcı geliştiricisi, AB'nin yaklaşan parlamenter secimleri icin bir Firefox Secim Paketi geliştirmek istiyor ancak Facebook'un yaptığı son değişiklikler, tarayıcı eklentilerinin kendi platformu uzerindeki reklamları tanımlamalarına ve hangi kullanıcıları nasıl hedeflediklerini anlamalarını engelliyor.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Mozilla, ayrıca Facebook'un politik reklam arşiv araclarının ozel ve "sadece secilmiş araştırmacılara acık" olduğunu belirtti. Facebook, yaklaşan AB secimleri icin bir politik reklam şeffaflığı aracı geliştirmek hakkındaki planlarını acıklamış olsa da Mozilla'ya gore Facebook'un hamlesi, sosyal medya devinin 2018 yılında ABD'ye sunduğu ve sadece "basit anahtar kelime araması" sunan bir reklam arşivini AB'ye de sunması ile sonuclanabilir. Facebook'un bu hamlesi Mozilla'ya gore AB'nin Yanlış Bilgilendirmeye Karşı Uygulama Planı'na aykırı bir durum oluşturuyor ve daha gelişmiş araştırmaların yapılmasının onune geciyor.
Mozilla, Facebook ile bu konuda iletişime gectiğini fakat "kullanışlı bir reklam verisi sağlanması konusunda ortak bir yol bulunamaması" sebebiyle bir anlaşmaya varamadığını acıkladı. Mozilla, bu konuda komisyonun Facebook ile bu konuyu goruşmesini istiyor. Bir başka değişle, Mozilla'nın umduğu şey AB Komisyonu'nun Facebook'u politikasını değiştirmesi icin zorlaması.
Doğrusunu soylemek gerekirse pek yakın zamanda AB Komisyonu'nun baskılarının sonuc vereceğini soylemek zor. Konu ile ilgili onceki şikayetlere cevap olarak şirket bu değişikliğin "rutin bir guncelleme"nin parcası olduğunu ve sahte reklam engelleyiciler gibi zararlı eklentilerin "kotu aktorlerin" veri avına karşı sosyal medya ağının tedbir almaya devam edeceğini belirtti. Facebook, soz konusu değişikliğin kullanıcı verilerinin korunmasını sağlayacağını ve bu amaca aykırı bir değişikliğin yapılmayacağını acıkladı.
Onceki HaberSIM Kart Kopyalayanlara 10 Yıl Hapis Şoku! Sonraki HaberGoogle, Sahte Fotoğraf Uygulamalarını Kaldırdı