Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in gectiğimiz gun yaptığı duyuru, Facebook'un populer sosyal medya ağlarını ve mesajlaşma uygulamalarını ilgilendiren bircok gelişmeyi ortaya cıkardı. Zuckerberg'in acıklamasında ilk olarak Instagram'ın geride bıraktığı bir kilometre taşına yer verildi.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Instagram Stories (Instagram Hikayeleri), gunluk yarım milyon aktif kullanıcıyı geride bırakarak buyumesini surdurdu. Bu, 2018 yılının Haziran ayında gunluk 400 milyon aktif kullanıcı sayısını geride bırakan ozellik icin hızlı buyume trendinin surduğu anlamına geliyor. Soylemek gerekiyor ki Facebook, Instagram'ın bu oldukca populer ozelliğini Snapchat'in populer servisinden klonlayarak kendi servisine eklemiş ve 2017 yılında Instagram'ın Hikayeler ozelliği, orijinal Snapchat Hikayeler'ini kullanıcı sayısı bazında 2017 yılında geride bırakmıştı.
Instagram Hikayeleri'nin geride bıraktığı kilometre taşının yanı sıra Zuckerberg, Facebook'un uygulama ve servisleri ile ilgili bu yılın planlarına acıklık getirdi. Zuckerberg'in bu yıl icin servislerinde onem vereceği bir alan, uctan uca şifreleme olacak. Ozellik, bulunduğu Facebook servisi ve uygulamalarında varsayılan olarak aktif durumda gelecek. Ek olarak Zuckerberg, Facebook'un bircok servisinin kullanım suresini uzatarak gizlilik odaklı hedeflerini yerine getireceğinin de altını cizdi.
WhatsApp'a yakın zamanda eklenen odeme desteği, Hindistan başta olmak uzere bircok ulkeye daha yayılacak. Ancak Zuckerberg, hangi ulkelerin ve bolgelerin bu ozelliklere kavuşacağı hakkında net detaylar vermekten kacındı.
Populer sosyal medya ağı Facebook'un da bir parcası olan Gruplar ve Hikayeler ise odağı ozel paylaşım deneyimi olan ozelliklere kavuşacak. Bununla birlikte Facebook'un planları, kullanıcıların Facebook'un servislerinden oluşan bir ekosistem sayesinde gruplar ve topluluklarla olan etkileşimlerinin daha da derinleşmelerini sağlayacak.
Facebook'un odaklanmayı istediği diğer alanlar da Facebook'un video platformu olan Watch'ın daha da populer olmasını sağlamak ve Instagram icerisindeki reklam ve alışveriş imkanlarına daha fazla zenginlik getirmenin yanı sıra arttırılmış gerceklik ve sanal gerceklik teknolojilerinin de geliştirilmesini sağlamak olacak. Bu cabanın bir yanısması olarak Oculus Quest'in onumuzdeki bahar aylarında satışa cıkması bekleniyor.
Sosyal medya devi ayrıca Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp servislerinin toplam kullanıcı sayısının iki milyar yedi yuz milyon kişiye ulaştığını acıkladı. Fakat her ne kadar Zuckerberg'in ifadeleri populer sosyal medya ağının sorunlarının birer birer cozuluyor olduğuna işaret etse de sosyal medya devinin gelecekte ozellikle gizlilik ve guvenlik alanında yaşanması muhtemel krizlere nasıl cevap vereceği bir merak konusu olmaya devam edecek.
Onceki HaberGalaxy S10 Plus'tan İlk "Resmi" Goruntu Sızdı Sonraki HaberMy Galaxy Kapanıyor: Tizen'in Sonu Geldi mi?