Intel'in henuz ortaya cıkan bir patenti, bir teknoloji devinin daha katlanabilir cihazlara olan ilgisini ortaya cıkardı. 2017 yılında dosyalanan patent oldukca detaylı bir şekilde işlenmiş, oyle ki patentteki detaylı acıklamalardan yola cıkan LetsGoDigital, bilgisayar uzerinde patentte bahsedilen prototipin uc boyutlu cizimini hazırlama fırsatı yakaladı.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Intel'in sahip olduğu patentte yer alan detaylar goz onune alınarak LetsGoDigital tarafından hazırlanan bilgisayar modellemesi.Gorsel: LetsGoDigital Hollanda merkezli kaynağa gore patent, ic ice katlanabilen uc ayrı panel boyunca uzanan tek bir katlanabilir ekrana sahip bir cihazdan bahsediyor. LetsGoDigital, meydana getirdiği modellemede bu değişik tasarıma ayak uyduran bir Windows 10 tasarımına da yer vermiş ancak Microsoft'un katlanabilir ekranlara ozel olarak Windows arayuzunu test ettiği de biliniyor.
Cihazın uc ayrı paneli, prensipte tamamen katlandığında cercevesiz bir akıllı telefon goruntusune sahip oluyor ancak panellerden birisi acıldığında, cihaz klavye yerine ekran kullanan bir dizustu bilgisayara donuşuyor. Son panel de acıldığında cihaz, buyuk ekran alanını taşıyan bir tablet bilgisayara donuşmuş oluyor. Tasarım ayrıca paneller arasında ortaya cıkan boşluklardan faydalanarak cihaza ait bir dijital kalemi de cihazın panelleri arasına yerleştiriyor. Fakat bunun icin bir kıskac mı yoksa mıknatıs mı kullanılacağı ise detaylandırılmadı.
Bu, aslında Intel'in katlanabilir cihazlar uzerinde yaptığı tek deneme değil. Taipei'de duzenlenen Computex 2018 etkinliği de Intel'in Tiger Rapids ismini verdiği bir projeye ait olan katlanabilir ekrana sahip iki ayrı prototipe sahne olmuştu. Prototiplerden ilki katlanabilir bir akıllı telefon ve diğeri hibrit bir dizustu bilgisayar formunda tasarlanmış olup her iki cihaz da ikişer ayrı ekran taşıyordu. Şimdi ise geldiğimiz noktada bircok teknoloji devi, katlanabilir ekran konseptini farklı formullerle tekrar tekrar deneyerek en iyi sonuca ulaşmanın yollarını arıyor.
Eğer sadece Microsoft ve Samsung'un yakın gelecekte katlanabilir ekran planlarının olduğunu duşunuyorsanız, yakın zamanda farklı firmalara ait olan ve gundemde kendisine iyi bir yer edinecek katlanabilir cihaz haberlerine kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederiz.
Onceki HaberSamsung, eUFS'de 1TB Kapasiteye Ulaştı! Sonraki HaberDC'nin son mucizesi inanılmaz bir başarı etti!