Kullanıcılarının verilerini korumak adına onlemler almaya devam eden Google, bu calışmalarının bir urunu olarak oldukca kullanışlı bir tarayıcı eklentisini tanıttı. Password Checkup adı verilen eklenti, ucuncu partilerde yaşanan hack ve guvenlik acığı olaylarına karşı kullanıcılarına daha iyi bir koruma sunuyor.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Password Checkup, internet uzerinde guvenlik acığı sebebiyle ortaya cıkan kullanıcı hesabı şifrelerin arasında kullanıcısına ait hesap ve şifre detaylarının olup olmadığını belirleyebiliyor ve belirli bir hesabın ve şifresinin acık edildiğini fark ettiğinde kullanıcıya haber vererek kullanıcının hesabının şifresini değiştirmesini oneriyor. Bu şekilde eklenti, soz konusu hesabın başkasının eline gecmesini onleyebiliyor.
Password Checkup eklentisi kullanıcısına ait bir hesabın ele gecirilme riski olduğunu saptayabiliyor olsa da kullanıcılar diğer uygulamalara ve internet sitelerine Google hesabı ile giriş yaptıkları durumda guvenlik riski ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu sebeple teknoloji devi, Karşı Hesap Koruma Ozelliği'ni de eklenti ile birlikte tanıttı. İnternet sitelerinin ve uygulamaların bu ozelliği uygulamaya koyması durumunda Google soz konusu platformların yaşayacağı herhangi bir guvenlik acığına karşı uygulama ve site sahibini uyarabilecek ve bu durumda uygulama veya siteye kullanıcıların tekrar oturum acmaları zorunlu tutulabilecek.
Google, bu guvenlik onlemlerinin kullanıcılarının guvenliği adına oldukca sıkı tutulduğunu acıklıyor. Şirket bir guvenlik acığı olduğunda bu durum hakkında temel bilgileri sadece internet sitesi sahibi ve kullanıcı ile paylaşıyor.
Guvenlik ve Cevrimici Zorbalığa Karşı Araştırmacı Kurt Tomas, blog yazısında Google'ın kullanıcılarını ziyaret ettikleri her internet sayfasında korumaya calıştığının altını cizerek şu ifadelerde bulundu:
"Sizin gizlilik ve guvenliğiniz en onemli konu durumunda. Password Checkup ve Cross Account Protection gibi teknolojiler ile kullanıcılarımızın guvenliğini sadece Google uzerinde değil, tum cevrimici ortamda arttırmaya devam ediyoruz ve guvenliğinizi sağlamak icin hicbir zaman guvenlik teknolojilerimizi geliştirmeye ara vermeyeceğiz."
Arama motoru devi ayrıca bunyesinde bulunan YouGov'a ait araştırma sonuclarını yayınladı. Araştırmaya gore Birleşik Krallık'ta bulunan kullanıcılar internette kullandıkları parolalar konusunda oldukca dikkatli. YouGov'a gore ankete katılan 2.000 yetişkin bireyden sadece yuzde biri tum cevrimici servisler icin aynı parolayı kullanma hatasına duşmuş.
Ancak bununla birlikte coğu yetişkinin cevrimici guvenliğine onem verdiğini belirtmesine karşın YouGov, ankete katılan yetişkinlerin %39'unun cevrimici guvenlik ayarlarını hic incelemediğini ve %32'lik kısmın da altı ayda bir parolalarını değiştirmediğini acıkladı.
Google'ın yeni Password Checkup eklentisini bu adresten yukleyebilirsiniz.
Onceki HaberGalaxy S10 İcin On Sipariş Tarihi Oldukca Yakın Sonraki HaberTesla, Maxwell'i satın alıyor