Veri tasarrufu, "sınırsız" veri kotasına erişimi bulunmayan kullanıcılar icin cok onemli bir konu. Dahası veri tasarrufu, acılması uzun suren sitelerin de daha cabuk acılması ve daha iyi bir web deneyimi anlamına gelebiliyor.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Microsoft'un yeni yayınlanan patentin başvurusu, firma tarafından sadece birkac ay once yapılmış. Patentli teknoloji, web sayfaları yuklenirken bant genişliğinden, zamandan ve hatta donanım kaynaklarından tasarruf etmeyi sağlayan bir tarayıcı eklentisi.
Microsoft'a gore modern web sayfaları, kullanıcıların ilgi duymadığı bircok şey iceriyor. Bu tur icerikler coğu zaman bircok farklı konumdan getiriliyor. Bazen sadece sayfayı kaydırmanız bile icerik isteklerini tetikleyebiliyor. Patentli eklenti, ek veri, yonlendirme gibi eylemler iceren bağlantıları algılıyor. Bu eylem, veriyle ilişkilendirilmiş bir tanımlayıcıya gore gercekleştirilebiliyor. Web sayfası, buna gore işlenip gosteriliyor.
Bahsedilen tanımlayıcılar, kullanıcılar tarafından yonetiliyor ve yerel olarak saklanabiliyor. Bu tanımlayıcılar, "ilgi alanlarını / ilgi alanı olmayan alanları" belirlemeyi amaclıyor. Konsept daha da geliştirilerek, sosyal medya hesabınız uzerinden ilgi alanlarınız hesaplanabiliyor.
Eklenti, siz verileri almadan once de calışabiliyor ve ilgi alanınıza girebilecek bilgilere yonelik veri gonderebiliyor. Alınan cevaba gore istenmeyen veri, hic alınmayabiliyor. İlgisiz bilgiler, istenirse bir başka konumda gosterilmek uzere yonlendirilebiliyor. Bu durumda bilginin orijinal konumu boş kalıyor.
Microsoft, boyle bir eklentinin reklam engelleyicilerden farklı calışacağını soyluyor. Cunku icerik engellenmek yerine sunucularla konuşularak sadece kullanıcının ilgileneceği veri indiriliyor. Boylece bant genişliği ve kaynak kullanımı azaltılıyor.
Bu teknolojinin gerceğe donuşeceğinin bir garantisi yok. Ustelik eklentinin pratikte gercekten işe yarayıp yaramayacağı veya yayıncıların boyle bir eklentiden hoşlanmayabileceği ve onu atlatmanın yollarını arayabileceği, ihtimaller dahilinde. Patentin asıl amacı, bu tur bir eklentinin haklarının Microsoft'a ait olduğunu acıklamak.
Onceki HaberWindows 10 ve Windows 7 Buyudu! Sonraki HaberYılan hikayesine donen Batman'de ciddi gelişmeler!