Antivirus yazılım kuruluşu ESET, kamuoyunun siber suc, siber guvenlik ve veri gizliliğine ilişkin tutum ve deneyimini incelemek uzere Amerika Birleşik Devletleri'nde kapsamlı bir araştırma gercekleştirdi. ESET Siber Guvenlik Barometresi olarak tanımlanan ve anket biciminde duzenlenen araştırma, 2 bin 500 kişinin katılımıyla yapıldı. ESET Kıdemli Guvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb'un duyurduğu araştırma, ilginc bulgular ortaya koydu.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleriSiber suc, uyuşturucu kacakcılığından da one cıktı

Amerikalıların yuzde 70'i, online bankacılık işlemlerinde veya alışveriş yaparken web sitelerine sağlanan kişisel verilerin kotuye kullanılmasından endişe duyuyor. Bununla birlikte toplumun buyuk coğunluğu artık siber sucları, ulkeleri icin gittikce buyuyen bir tehdit olarak goruyor. Hatta o kadar ki, katılımcıların yaklaşık yuzde 91'i siber sucun, uyuşturucu kacakcılığı veya kara para aklamaktan daha onemli bir sorun olduğunu duşunduklerini ifade etti.
ESET Kıdemli Guvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb'e gore bu araştırmadaki en carpıcı bulgu, katılımcıların siber suclar tarafından oluşturulan tehlikelere karşı duydukları derinlemesine endişe ve bunun yakın zamanda duzeleceğine dair inanclarının olmayışıdır. Ankete katılanların yaklaşık yuzde 87'si, siber suc kurbanı olma risklerinin artmasını beklediklerini belirtti.
Ankete katılanların yuzde 19'u online alışveriş, yuzde 20'si ise online bankacılık işlemlerini guvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle yapmamayı tercih ettiklerini bildirdi. ESET Araştırmacısı Stephen Cobb'e gore bu yuzdeler, finansal kuruluşlar ve perakendeciler icin kaybolan fırsatları ifade ediyor.
Raporda ayrıca siber sucla ilgili kaygılar ve bu tur suclarla karşılaşma oranı arasındaki ilişki de belgeleniyor. Yetişkin Amerikalıların yaklaşık yuzde 70'i, kişisel bilgilerini isteyen sahte e-postalar veya telefon goruşmeleri aldıklarını bildirdiler. Cok daha fazla sayıda insan, katılımcıların yuzde 86'sı kimlik hırsızlığı kurbanı olabileceğinden endişe duyduğunu soyledi ancak kimlik hırsızlığı yaşadığını bildiren katılımcıların yuzdesi ise bu sayının yarısından daha az, yuzde 30 olarak hesaplandı. "Acık olmak gerekirse, 10 Amerikalıdan ucunun kimlik hırsızlığı yaşamış olması oldukca şok edici" diyen Stephen Cobb, "Ancak bu yuksek endişe oranından tecrubeler edinebilir, onlemler geliştirilebilir," tespitini yaptı.
Onceki HaberMesh Teknolojili Deco'ya İndirim Geldi!