Telefon ureticileri, kendi sectikleri uygulamaları cihazlarına onceden yukleyebiliyorlar. Upstream'in keşfine gore uretici Alcatel telefonlar, şupheli bir uygulamayla geliyor.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Şupheli uygulama, TCL tarafından geliştirilen ve hava durumu uygulaması gibi gorunen "Weather Forecast – World Accurate Radar" uygulaması. Upstream, uygulamanın herhangi bir zararlı uygulama gibi davrandığını soyluyor. Google Play'de 10 milyondan daha fazla indirmeye sahip olan ve "isabetli, zamanında yerel hava uyarıları" verdiğini iddia eden uygulama, şu an mağazadan kaldırılmış durumda. Uygulamanın kaldırılmadan once 4,4 puana sahip olması, bir başka kaygı verici nokta.
Upstream'in guvenlik platformu Secure-D ile test edilen viruslu cihazların kullanıcı bilgilerini toplayıp internetteki belirli sunuculara gonderdiği anlaşıldı. Toplanan bilgiler arasında cihaz kimliği, kullanıcının eposta adresi ve konumu bulunuyor. Tipik bir zararlı gibi davranan uygulama, karşınıza reklam cıkararak bunlara yanlışlıkla dokunmanızı sağlamaya calışıyor. Dahası uygulama, sizi farkında olmadan ucretli hizmetlere uye yapmaya calışıyor.
Bu casusluk aktivitesi, uygulamanın gunde 250MB'a kadar veri harcaması anlamına geliyor.
Alcatel'in sahibi Nokia ve cihazları, Cin'de TCL tarafından uretiliyor. Bu durum, firmanın uygulamanın şupheli davranışlarının farkında olup olmadığı sorusunu akla getiriyor. Upstream, bunu kendi tarafından anlamanın zor olduğunu soyluyor.
Upstream, bazı zararlı uygulamaların farkına varmanın kullanıcı icin zor olduğunu, cunku iddia ettikleri işlevleri sunduklarını soyluyor. Ustelik bu uygulamalar coğu zaman, yuksek puanlarla listeleniyorlar. Bu noktada işin onemli bir kısmı Google'a duşuyor. Apple'ın sıkı denetim sureci, firmanın uygulama mağazasında bu tur zararlıların dolaşmasını zorlaştırıyor.
Onceki HaberRazer Game Store'u Kullananlar Ne Yapacak?