YouTube'un oneri algoritmasının kullanıcıları cocuklar hakkında uygunsuz ifadelerin yer aldığı iceriklere yonlendirdiği iddiasıyla başlayan tartışma, YouTube cephesinden de karşılık buldu. Unlu YouTuber Philip DeFranco’nun bu konudaki videosuna cevap olarak dun akşam acıklama yapan YouTube'un icerik uretici destek ekibi, YouTube'daki herkesin şu an sorunun uzerinde calıştığını belirtti.

Kullanıcıları bu tarz iceriklerden korumak icin caba gosterdiklerini belirten ekip, cocuklar hakkında uygunsuz ifadeler iceren videoların ve yorumların polisle de paylaşıldığını acıkladı. Bilindiği uzere iddialar sonrası YouTube'a bircok cevreden tepkiler yağmış; Epic Games, Nestle ve Disney gibi şirketler YouTube reklamlarını durdurma kararı aldıklarını acıklamışlardı. Bu konuda daha detaylı bilgiye, aşağıdaki haberimizden ulaşabilirsiniz.
Daha once YouTube adına acıklama yapan bir yetkili, yasadışı faaliyet gosteren kanalları kapattıklarını ve eş zamanlı olarak yetkililere bildirdiklerini acıklamıştı. Platformdaki uygunsuz ifadeler iceren yorumları da sildiklerini acıklayan yetkili, "Bahsi gecen icerikler hakkında politikamızda net ifadeler yer alıyor. İstismarı engellemek icin calışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
YouTube'a gelen tepkiler cığ gibi buyurken şirketin bu durumu hemen ele almış olması, bircok icerik ureticisi tarafından olumlu bir hamle olarak yorumlandı. Şirket yetkililerinden ve icerik ureticileri destek ekibinden gelen acıklamalara bakılırsa, YouTube'un bu tur iceriklerle mucadelesi aralıksız surecek gibi gorunuyor.