Google Earth 3D Haritalar’ın en son guncellemesi, Tayvan’daki gizli askeri usleri halka ve duşmanlarına acık şekilde ortaya cıkardı. Yerel gazetelerden gelen bilgilere gore fuzeleri iceren tesisler ve ulkenin Ulusal Guvenlik Burosu uc boyutlu goruntulemeye bile uygun.
Guncelleme normalde Taipei, New Taipei, Taoyuan ve Taichung gibi halka acık alanları gostermek icindi. Şu anda, acığa cıkan usleri ve fuze ateşleyicilerini goruntuleyebilmek hala mumkun. Tayvan ordusunun bu durumun tekrar yaşanmaması icin ‘’dersler alacağı’’ bildiriliyor. Buna, ulke uzerindeki diğer askeri usleri ve yapıları kamuflaj etme calışmaları da dahil.
Bu olay buyuk bir hata gibi gozukse de yetkililer, Tayvanlılar icin kaygılanacak bir şey olmadığını ve panik yapmanın gereksiz olduğunu soyluyor. Tayvan’ın Savunma Bakanı yerel bir gazeteye verdiği roportajda "İşin gerceği, gizli bolumlerin hepsi uc boyutlu haritaların goruntulemekte zorlanacağı yapılar icerisinde" dedi.

(Acığa cıkan uslerden biri)
Google ve Tayvan’ın bu tur haritalandırma konusunda daha once karşı karşıya gelmişliği bulunuyor. Tayvan hukumeti 2016 yılında, Google’dan Guney Cin Denizi’nde bulunan Taiping Adası’ndaki askeri usleri gorunurlukten kaldırmasını istemişti. Tayvan hukumetinin gecmişte Apple Haritalar ile de başka bir askeri ussun ortaya cıkması hakkında sorunlar yaşadığı bilinmekte.
Askeri usleri ortaya cıkarsa da, Google Earth internetteki en populer uygulamalardan biri olmaya devam ediyor. İndirme sayısı bir milyardan fazla ve oturma odanızın konforunda butun dunyayı gorme imkanı sağlıyor.