11 Ekim 2018 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmak uzere fırlatılan Soyuz MS-10 roketi, fırlatıldıktan birkac dakika sonra yeryuzune geri donmesini gerektiren onemli bir arıza yaşamıştı. Rus kozmonotu Alexey Ovchinin ile NASA astronotu Nick Hague'den oluşan iki kişilik ucuş ekibi, roketten kurtulup acil iniş sistemini devreye alarak kazadan kurtulmayı başarmıştı.

Kazadan sağ kurtulan Ovchinin, onumuzdeki ay gercekleşecek yeni uzay gorevine hazır olduğunu ve bu sefer her şeyin yolunda gideceğine inandığını soyledi. Başarısız ucuş sonrası psikologlardan destek alan Rus kozmonotun ve ABD'li astronotun tedavileri tamamlanmış durumda.
Daha once Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılan yolculuklarda hic gorev almayan Hague, şu an iyi hissettiğini ve yaşanan kazanın kendi uzerinde kalıcı etkileri olmadığını soyledi. Ucuş programına yeniden dahil edildiği icin yetkililere teşekkur eden astronot, "Bizi ucuşlarda tekrar gorevlendirmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum" ifadelerini kullandı.

Hague ve Ovchinin'in kazadan sonra gercekleştireceği ilk ucuş, ABD'li astronot Christina Hammock Koch'un da ekibe dahil olmasıyla birlikte 14 Mart'ta gercekleşecek. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, 2019'un Eylul ayında Uluslararası Uzay İstasyonu, 3 ayrı ekibe ve toplamda 9 kişiye ev sahipliği yapacak.
2016'da 5 ay Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gorev yapan Ovchinin, Eylul'de oluşacak durum hakkında "Evet biraz sıkışacağız ama daha fazla insan demek daha cok eğlence demek. Yeni yuzler gormek her zaman guzel" acıklamasını yaptı. Kazanın izlerini silmiş gibi gorunen ekibin 14 Mart'ta gercekleşecek yeni ucuşunda hedefe ulaşıp ulaşamayacağını hep birlikte goreceğiz.