Rusya’nın uzay ajansı, on yıl aradan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station) ozel yolcu gonderme ve geri getirme işlemlerine devam edeceklerini acıkladı. Bu uzay yolculukları 2021’e kadar devam edecek.

Roscosmos bugun yaptığı acıklamada, Virginia merkezli Space Adventures firmasıyla bir kontrat imzaladıklarını ve yapılan anlaşma gereği iki profesyonel olmayan uzay yolcusunu yorungedeki uzay istasyonuna gondereceklerini ifade etti.
Roscosmos’un yaptığı acıklamaya gore yolculuk icin pilot koltuğunda Rus bir kozmonotun olduğu Soyuz uzay aracı kullanılacak. Uzay istasyonuna giden son sivil yolcu, Cirque de Soleil’in Kanadalı kurucusu Guy LaLiberte’ydi. Uzay istasyonunda 10 gun kalan LaLiberte, kendisinin bir imzası haline gelen sahte kırmızı burnu sebebiyle 'uzayın ilk palyacosu' unvanını kazanmıştı.
Bu yolculuğun maliyeti 35 milyon dolar olmuştu ve Rusya, NASA’yı koltuk başına 80 milyon dolarlık fiyat cektiği icin aşırı yuksek biletleriyle suclamıştı. Bu uzay yolculuğunu milyarder Charles Simonyi 2007 ve 2009 yıllarında iki kere gercekleştirmişti.