Cilt bakım aşamaları nasıl olmalıdır?
Sabahları ve akşamları olmak uzere gunde 2 defa cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Sabunu cok sık kullanmadan ve cilt tipinize uygun olan urunler ile temizleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise, uygun bir tonik yardımı ile cilt toksik maddelerden ve makyaj kalıntılarından arındırılmalıdır. Bu işlem yapılırken aynı zamanda gozenekler de sıkılaştırılmaktadır.


Son aşamaya gelince ise, cildinizin tipine uygun olan bir nemlendirici krem yardımı ile cildinizin kaybetmiş olduğu nemi yerine geri getirmeniz gerekmektedir.
Cilt tipine gore bakım onerileri
Yağlı cilt tipine sahip olanlar icin haftada bir defa, kuru cilt tipine sahip olanlar icin ise haftada 2 defa peeling uygulanabilir. Cilt tipinize uygun olan bir peeling ile siyah noktalarınızı ve olu hucrelerinizi cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Peeling aynı zamanda cildinizin yumuşak olmasına yardım etmektedir. Ayrıca ozel gunlerinizdecanlandırıcı serumlar uygulamanız da cildinizin ışıl ışıl parlamasına ve bakımlı bir gorunume kavuşmasına yardım eder. Goz cevrenize de ozen gostererek krem surmeniz de ilerde oluşabilecek kırışıklıklarınızı engellemektedir.
Ayda 1 kez mutlaka cilt bakımı yaptırılmalı
Ayda 1 defa cilt bakımızı yapmak, cildinizin sağlıklı bir gorunume kavuşabilmesini sağlar.
Ayrıca cildinizin sağlığı icin, makyajınızı yuzunuzden cıkarmadan asla uyumayın ve goz cevrenizi de mutlaka iyice temizleyin. Makyaj temizleme mendillerini cok yorgun olduğunuz zamanlarda kullanabilirsiniz. Bununla beraber yuzunuze kat kat fondoten ve pudra kullanarak yapacağınız bir makyaj ile cildinizin genc gorunumune bir golge duşureceksiniz ve cildinizi yaşlandıracaksınız. Bunu yapmak yerine gozunuzu ve dudaklarınızı on plana cıkarabilen doğal bir makyaj yapmanız en guzeli olacaktır.
Makyaj yaparken notr renkleri kullanmanız cildinizi daha doğal gosterecektir. Kaş bakımınıza ozen gostermemek ve kaşlarınızı dikkatsiz bir bicimde aldırmanız da ileride kaşlarınızın seyrelmesine ya da az cıkmasına neden olmaktadır. Kaş aldırmak konusunda bir uzmana başvurmanız kaşınızın doğal goruntusunun bozulmaması acısından onemlidir.
Yaz kış guneş kremi kullanılmalı
Banyo veya duş alırken vucut peelingi yapmanız da, vucut bakımınız icin atlamamanız gereken bazı adımlardandır. Duş sonrasında cildinize uygun olan bir nemlendirici krem yardımı ile cildinizi nemlendirmek de, cildinizi hem yumuşatacak hem de gerekli olan bakımını karşılayacaktır. Bunların haricinde hem yaz aylarında hem de kış aylarında duzenli ve devamlı olarak guneş kremi kullanmanız da cildinizin yaşlanmasını onleyecek ve guneşin zararlı olan ışınlarından cildinizi korumaya yardımcı olacaktır. Cildinize uygun olan yontemleri uzman dermatologlardan oğrenmeniz en doğru yontem olacaktır.