Sivilceler, rahatsız edici ve kimi zaman ağrı veren cilt problemlerindendir. Ozellikle sırtta cıkan sivilceler bircok hastalığın haberici olabilir. Tıpkı yuzumuzdeki sivilcelerde olduğu gibi; sırtımızdaki sivilcelerde bakterilerin ve cildimizdeki gozeneklerin fazla sebum uretminden kaynaklanır. Peki sırtta cıkan sivilceler nasıl gecer? Sırtta cıkan sivilceler neden olru? Sırtta sivilce cıkması nasıl onlenir? Sırtta sivilce icin hangi doktora gidilmeli? Tum bu soruların cevabını sizin icin paylaştık.


Gulşah Karaman-PembeNar ozel
Sırtta cıkan sivilceler neden olur?
Yuzumuz gibi sırtımızda da yağ ureten bezler var. Olu deri hucreleri ve bakterilerle birleşen bu yağlar tıkanmaya neden olarak, sırt sivilceleri ile sonuclanabilir. Sırtta sivilcenin nedenleri arasında; karaciğer hastalıkları, dar giysiler giymer, sağlıksız beslnme, stres, vucuttaki hormonal
değişimler ve doğru olmayan kozmetik urunlerinin kullanımından dolayı olabilir.
Sırtta cıkan sivilceler neyin habercisi?
Vucudunuzda cıkan sivilceler hastalık habercisi olabilir. Ancak bu durumda bir uzmana başvurarak bunun sonucunu alabilirsiniz. Fakat, sırtınızda veya başka bir yerinizde cıkmayan inatcı sivilceler kist habercisi olabilir. Ancak boyle bir durumda da mutlaka bir uzmana gorunup teşhisi koymakta fayda var. Gecmeyen sivilceler, insulin direncinizin artmış olduğunu gosterebilir.
Sırtta cıkan sivilceler nasıl gecer?
Sırtta cıkan sivilceleriniz icin oncelikle bir uzmana başvurmalısınız. Ancak uzman dışında da evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bircok doğal yontem vardır. Bu yontemleri sizin icin sıraladık:
-Elma sirkesi
Elma sirkesi, sırtınızdakiler de dahil olmak uzere tum vucudunuzdaki sivilcelerden kurtulmanız icin etkili doğal yontemler arasındatır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel ozelliklerinden dolayı sivilce oluşumundan sorumlu iltihabı ve bakteri uremesini engeller. Bunun dışında cildinizin pH duzeyini
dengelemeye yardımcı olur.
Nasıl kullanılır?
Bir bardak suya, 1 yemek kaşığı sirke katın. Bunu sırtınızdaki sivilcelere masaj yaparak yedirin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Temiz bir bez ile kuruttuktan sonra su bazlı bir nemlendirici surun. Bu karışımı sivilceleriniz gecene kadar gunde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.
-Cay ağacı yağı
Sırttaki sivilceler icin evde kullanabileceğiniz bir diğer doğal yardımcınız ise cay ağacı yağıdır. Bu yağ anti-inflamatuar ozelliklere sahiptir. Sivilce uzerine surulduğunde yağı kolayca cilde nufuz eder ve sırttaki aknenin hızla kurumasına yardımcı olur.
Nasıl kullanılır?
Kulak cubuğuna 1-2 damla cay ağacı yağını damlatın ve sivilceleriniz uzerine surun. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yağı bal ile de karıştırıp uygulayabilirsiniz. Ancak cildiniz hassas ise cay ağacı yağını su ile seyreltip kullanmalısınız. Olcu 1'e 3 olmalıdır. Yani 1 damla cay ağacı yağına 3 damla su gibi...
-Zerdecal
Sivilcelere neden olan bakterileri oldurmeye yardımcı olan antibakteriyel ozelliğe sahip olan zerdecal da sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak icin etkili bir doğal yontemdir.
Nasıl kullanılır?
1-2 tatlı kaşığı zerdecal tozuna biraz susam yağı karıştırığ macun yapın ve bu karışımı sivilcelerinize sruun. 1 saat kadar bekletin ve durulayın. Bunu gunde 1 veya 2 kez yapabilirsiniz.
-Limon
Herkesin bildiği gibi limon da sırtınızdaki sivilcelere karşı actığı savacta oldukca etkilidir. Limonda bulunan doğal asit sayesinde, vucudunuz olu hucrelerden arını, gozenekler acılır ve antibakteriyel ozelliği sayesinde de sırtta akne ureten bakterileri ciltten uzaklaştırır.
Kışın cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler


Nasıl yapılır?
Bir dilim taze limonu, sırtta sivilcelerin olduğu bolgeye surun. Soğuk su ile durulamadan once 10 dakika bekleyin. Bunu gunde 1-2 kez uygulayın. Eğer cildiniz hassas ise limonu direk cildinize uygulamayın, eşit miktarda gul suyu ile karıştırıp, bir pamuk yardımıcı ile sırttaki sivilcelerinize surun. 20-25 dakika bekledikten sonra soğuk ile yıkayın. Bunu gunde 2 kez tekrarlayın.
Sırtta sivilce icin hangi doktora gidilmeli?
Cildiye(Dermatoloji) bolumu gereken tedaviyi yapmasına rağmen tedaviye cevap alınamıyor ise icten gelen bir sorundan dolayı kaynaklanacağından dahiliye bolumunden randevu alınarak ceşitli testlerin yapılması istenebilir. Test sonuclarına gore hastanın hangi bolume gecmesi gerektiği ve tedavisi belirlenecektir.
Sırtta sivilce cıkması nasıl onlenir?
Mutlaka sağlıklı beslenmeye ve su tuketimine dikkat etmeniz gerekir. Yeterli miktarda bile su tuketimi sivilcelerinizin cıkmasını engelleyecektir.