Yuzustu ve yan uyumanın yuzde kırışıklıklara neden olduğunu belirten Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Başar Kaya, bunu onlemek amacıyla bu kişilerin yatarken bere takmasını onerdi. Dr. Kaya yatış pozisyonundan dolayı yuzde oluşan kırışıklığın ise botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade etti.
Elastik ve terletmeyen bere takılarak uyumanın kırışıklıkları ve uyku pozisyonundan kaynaklanan deformasyonları onlediğini belirten Dr. Kaya, ciltte meydana gelen kırışıklığın en onemli nedeninin fazla mimik yapmak olduğunu, ikinci nedenin ise yatış pozisyonu olduğunu belirtti.
Dr. Kaya, sozlerini şoyle surdurdu: "Kırışıklıkların bir tanesi var ki tamamen yatış pozisyonuyla alakalı. Ozellikle yuzustu ve capraz yatan kişilerde bunu goruyoruz. Cevrenizdeki insanların bir kısmına dikkat ederseniz yuzlerindeki kırışıklıkların herhangi bir mimik hareketiyle alakası olmayan capraz şekilde cizgiler olduğunu goreceksiniz. Bu cizgilerin alınlarında, yanaklarında hatta goz kenarından başlayıp alna uzanan, hatta sacı olmayan erkeklerde yukarılara kadar cıktığını gorursunuz. Bunların sebebi sıklıkla yuzustu yatarken derinin saatlerce o pozisyonda kalmasıdır. Kişinin yaşamının ucte birini o pozisyonda gecirdiğini duşunursek yuzunun o kısmının deforme olduğunu gorebiliriz.
Sağ yan, sol yan ya da yuzustu yattığınız zaman o taraftaki omzunuz daha kucuk oluyor. Yuzunuz daha deforme oluyor. Kadınlarda o taraftaki meme daha asimetrik oluyor. Vucudunuzun bir tarafını omrunuzun ucte birinde eziyorsunuz kendi vucut ağırlığınızla. Sırt ustu yattığınız zaman ise bunlar olmuyor. Yuzun simetrisi icin sırt ustu yatmak onemli."
"6 yıldır bere takarak uyuyorum"
Başar Kaya, yuzustu uyumayı seven Hollywood yıldızlarının kırışmayı engellemek icin alın ve kaş bolgelerini yukarıya doğru bantladıklarını acıkladı ve sozlerine şoyle devam etti: "Gunumuzde bunu uygulayanlar var. Turkiye´de de var. Kanepelerde yatanlar var, 'Dar alan olsun da yuzustu donmeyeyim' diye. Bunun aslında alın icin basit bir uygulaması var. Yıllar once bu cizgilerden bazılarını kendimde tespit ettim. O gunden beri cozum arayışı icindeydim. Estetik mudahalede bulunmadan ne yapabileceğimi duşundum. Kayakcıların, motosiklet kullananların kullandığı sıkı elastik bereler var. Bu bereler yuzu yukarıya doğru geriyor ve sacı da koruyor. Yatış pozisyonundan kaynaklı cizgilere sahip olanlar bunu uygulasınlar. Bu yontem cizgilerin daha fazla derinleşmesini ve fazlalaşmasını engelliyor. Altı yıldır elastik bere takarak uyuyorum. Eşim ve cocuklarım başta yadırgamıştı ama şimdi alıştılar. Ozellikle bu şekilde aynaya baktığında cizgilerini goren kişiler bunu denesin."
"Botoksla, dolguyla tedavisi yok"
Uyuma şeklinden kaynaklanan kırışıklıkların tedavisinin olmadığını belirten Dr. Başar Kaya, "Uyuma şeklinden kaynaklanan kırışıklıkların botoksla ya da dolguyla tedavisi yok cunku hareketi tekrarlıyor. Biz hep bunu yapmaya devam ediyoruz. Elastik ve terletmeyen bu yontemi oneriyorum. 5-10 liralık malzemeler bunlar. Denesinler faydasını gorecekler. Bereyi takarak uyumaya başladıktan sonra hareket tekrar etmiyorsa kırışıklık giderek azalacaktır cunku kırışıklığın sebebini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Vucut kendi kendini bir miktar da tedavi edebilir ya da iyileştirebilir. Ama esas amac ya hic oluşmamasını sağlamak ya da mevcut olanların kotuleşmemesini sağlamak" dedi.