Fırında istavrit tarifi ile evi balık kokutmadan kızartma tadında istavrit yiyebileceksiniz. Hem evim kokmasın hem de kızartma tadında istavrit pişirebileyim diyorsanız, birazdan oğreneceğiniz fırında istavrit tarifi tam size gore. Fırında istavrit tarifini merak ediyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz bilgileri inceleyebilirsiniz.
Malzemeler
Yarım kilo istavrit
500 gr mısır unu
Dilediğiniz miktarda zeytinyağı
Dilediğiniz miktarda tuz
Fırında istavrit nasıl yapılır?
İlk olarak fırınınızı 180 derecede ısıtın.
Sonrasında fırın tepsisinin icerisine pişirme kÂğıdı yerleştirin.
Pişirme kÂğıdının uzerine yeterli gorduğunuz miktarda zeytinyağı ekleyin. Ancak pişirme kağıdı zaten yağlı olduğu icin dokmuş olduğunuz zeytinyağını abartmamanızı oneririz.
Balıkları iyice temizledikten sonra mısır ununa bulayın.
Mısır ununa bulamış olduğunuz balıkları tepsinin icerisine yerleştirin.
Son olarak uzerinde tekrar bir miktar zeytinyağı gezdirip, onceden ısıtmış olduğunuz fırının icerisine atın.
Afiyet olsun…
İstavrit balığının faydaları

İstavrit balığının lezzetli olduğu kadar sağlık acısından da bircok faydası bulunmaktadır. İstavrit balığının faydalarını acıklamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;
İstavrit, hormon seviyesini duzenler ve kan damarlarının esnekliğini korumada etkilidir. Kansere sebep olan faktorleri elimine ederek bu hastalığa karşı vucudu korur. Kotu kolesterol seviyesini ve yuksek kan basıncını duşurur.
Migren ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına iyi gelir. Beynin aktivitesini destekleyerek hafızayı da guclendirir. Kalp sorunlarını, ic organlarda yaşanan problemleri onler. Bağışıklık sistemini guclendirir ve metabolizmayı duzenler.
Bu kadar faydalı bir balık olan istavrit diğer balıklar gibi omega-3 yağ asitleri acısından da zengindir. Ancak emziren anneler ve hamileler istavritten uzak durmalıdır.
Fırında palamut nasıl yapılır? Fırında palamut tarifi