Protein, mineral ve omega 3 yonunden zengin Norvec somonu, kalp sağlığından kemiklerin guclenmesine kadar vucudumuza sayısız fayda sağlıyor ancak bu balık hakkındaki ‘doğru bilinen yanlışlar’ nedeniyle bazı tuketicilerin akıllarında soru işaretleri oluşabiliyor. Norvec somon yetiştiriciliğinin dunyadaki en iyi uygulama kulturu olarak kabul edildiğini soyleyen Norvec Deniz Urunleri Konseyi Turkiye Direktoru Borge Gronbech, “Norvec Hukumeti tarafından belirlenen sıkı duzenlemelerin ışığında en iyi kalitede, guvenli ve lezzetli somon uretimi yapılıyor.” diye konuştu.


İşte Norvec somon balığı hakkında doğru bilinen yanlışlar:
Norvec somonu tuketmek ile diğer balık turlerini tuketmek arasında sağlık acısından bir fark yoktur.
Yanlış: Dunya Sağlık Orgutu ve Norvec Sağlık Kurumu’nun tavsiyelerine gore, haftada iki ila uc oğun balık tuketmeliyiz ve bunların en az yarısı, Norvec somonu gibi omega-3 yağ asitleri acısından zengin turler olmalıdır. Ustelik Norvec somonu yalnızca omega-3 yağ asitleri sağlamakla kalmayıp iyot, selenyum ve diğer onemli vitaminler icin de mukemmel bir kaynaktır.
Ciftliklerde yetişen Norvec somonu sağlıklı değildir.
Yanlış: Norvec’in soğuk ve temiz sularında yetişen Norvec somonu guvenli ve sağlıklıdır. Norvec somonu, veterinerler tarafından gozlem altında tutulur ve somon ciftliklerinin duzenlemeleri cok sıkı takip altındadır. Her yıl yaklaşık 14 bin adet ihrac edilmeye hazır Norvec somonu, bağımsız Ulusal Beslenme ve Deniz Urunleri Enstitusu (NIFES) tarafından denetlenmektedir. Bu denetimlerin hicbirinde, yasaklanmış ilac veya yasa dışı yabancı madde kalıntılarına rastlanmamıştır.
Norvec somonunda antibiyotik vardır.
Yanlış: 80'lerin sonlarından itibaren Norvec su urunleri yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımı yuzde 99 oranında duşmuştur. Bu duşuş, en yaygın somon hastalıklarına karşı etkili aşıların yanı sıra sıkı hijyen duzenlemeleri ile sağlanmıştır. Son 20 yılda, ulusal ve uluslararası gıda otoriteleri, Norvec somonu icerisinde antibiyotik izine rastlamamıştır.
Norvec somonu ağır metaller icerir.
Yanlış: Yediğimiz tum proteinler bazı kirletici maddeler icermektedir. Norvec somonunda ise bu seviye, besleme stoğundaki bitkisel bileşenlerin artan kullanımı sayesinde azalmıştır. Gunumuzde Norvec somonu, yağlı vahşi balıklardan daha az kirletici ve ağır metal barındırır.
Norvec’te somonlar ciftliklerdeki dar alanlarda yetişir.
Yanlış: Norvec'te somon yetiştiriciliği, yoğun hayvancılık kategorisine dahil değildir. Ciftliklerde Norvec somonlarının geniş alanı vardır. Yonetmeliğe gore somon, ciftlik havuzlarının yuzde 2,5’ine ihtiyac duyar. Kalan yuzde 97,5’lik kısım somonun yuzmesi icin alan sağlar. Buna ilaveten, Norvec somonunun yetiştiği havuzların cevresi 200, derinliği ise 50 metreye kadar ulaşmaktadır.
Norvec somonunun renginin kırmızıya donmesi icin sentetik boya kullanılır.
Yanlış: Okyanus ciftliklerinde yetişen Norvec somon balığı pembe - kırmızı rengini, somonda da bulunan ve astaksantin adı verilen bir pigmentten alır. Astaksantin, Avrupa Gıda Guvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından belirlenen miktarlarda, besin takviyesi olarak da verilmektedir. Sentetik boya, gıda boyası veya herhangi bir renklendirici ise kullanılmamaktadır.
Ciftlikteki somonların beslenmesi icin kullanılan yemler cevreye zarar verir.
Yanlış: Norvec somonu yemi, farklı iceriklerin birleşimidir. Yemin yuzde 30’unu deniz kaynakları, balık yağı ve balık unu oluştururken, yuzde 70’i bitkisel yağ, bitkisel protein ve karbonhidrat icerir. Balık yağı ve balık unu, insan tuketimine uygun olmayan vahşi balıklardan ve artıklarından yapılır. Deniz urunleri ve sebze karışımı hem somon hem de cevre icin faydalıdır. Bunlara ek olarak, somonun alacağı her bir kilo icin 1.2 kg balık yemi gereklidir. Buna gore, bir somon hayatı boyunca 6 - 7 kg balık yemi tuketir. Diğer hayvanlarla kıyaslandığında bu tuketim oldukca duşuktur.