Prof. Dr. Yuksel Gumurdulu, kebabın profesyonelce hazırlanması ve Adana usulunde tuketilmesi halinde o olumcul hastalıktan koruduğunu belirtti. Prof. Dr. Gumurdulu, yanlış pişirme teknikleri ve bunun neden olabileceği sağlık sorunlarına da dikkati cekti
Peki nasıl pişirmek gerekiyor?

Kebabın lezzet harikası bir gıda olduğunu ancak, hazırlanmasının mutlaka ehil ellerce yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gumurdulu, şunları soyledi: “Kebabı sağlıklı tuketmenin en onemli koşullarından birisi pişirime tekniğidir. Kebabın komur ateşine cok yakın pişirilerek tuketilmesi sakıncalıdır. Eğer kebabı kendiniz pişiriyorsanız komur ateşi tam kor haline gelmeden uzerine et ya da diğer gıda urunlerini koymayın. Gıdayı komurun is şeklindeki dumanından uzak tutun.


Cunku mangal uzerinde yuksek ateşte uzun sure duran gıdalarda polisiklik aromatik hidrokarbon gibi kanser yapıcı maddeler acığa cıkabiliyor. Pişirme sırasında, komur tozlarının besinlerin uzerine yapışması da mide kanserine neden olan faktorden birini oluşturuyor” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Gumurdulu, “Eğer kebabı kendiniz pişirmiyorsanız kebap sefası icin markalaşmış restoranları tercih edin, yani rast gele yerlerden kebap yemeyin” uyarısında bulunurken, tuketim şekli ile ilgili de “Adana usulu olmalı” tavsiyesinde bulundu.

Adana usulu kebap

Gumurdulu, Adana dışındaki başka kentlerde kebabın yanına bulgur pilavı ilave edildiğini vurgulayarak, “Oysa Adana usulu kebabın olmazsa olmazı soğan, domates, biber, turp ve başta maydanoz olmak uzere diğer yeşillikler, salata ve suzme yoğurt gibi diğer gıdalardır. Bunların her biri de ayrı bir kanser savaşcısıdır” dedi.


İşte faydaları...

Prof. Dr. Gumurdulu, cağımızın vebası olan kanser hastalıklarını onlemede tuketilen gıdaların oneminin buyuk onem taşıdığına dikkati cekerek, bu gıdalardan kebap yanında tuketilenlerin faydalarına vurgu yaptığı acıklamasını şoyle surdurdu: “Soğan bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor ve iyot icerir. Ozellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Doğal antibiyotik ozelliğiyle bağırsak ve karaciğerleri temizler. Domates prostat kanserini onlemede son derece faydalıdır.

Akciğer, mide, pankreas, bağırsak, yemek borusu, ağız, meme, rahim ağzı kanserleri risklerini en aza indirir.
Kırmızı turp, akciğer riskini azaltır, meme kanserinden korur. Yoğurt da onemli bir kanser savaşcısıdır. Kanserden korunmak icin gunde yarım kilo ev yoğurdu tuketilmelidir.