Ciğer kavurma tarifi yapımı oldukca kolaydır. Ancak yapım aşamalarına dikkat edilmediğinde sert ve tatsız olabilir. Bu nedenden dolayı ciğer kavurma hazırlarken belli başlı puf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Ciğer kan yapıcı ozelliği ve sağlık acısından bircok faydası bulunması sebebiyle cok fazla tercih ediliyor. Ciğer kavurma tarifini bilmiyorsanız, sizler icin yazmış olduğumuz ciğer kavurma tarifine goz atabilirsiniz.
Ciğer kavurma tarifi
Malzemeler
- Yarım kilo ciğer
- Toz kırmızıbiber
- 200 gr kuyruk yağı
Ciğer kavurma nasıl yapılır?
1. Adım: İlk olarak tavanın icerisine kuşbaşı doğramış olduğunuz kuyruk yağını eritin.
2.adım: Daha sonra icerisine ciğerleri ilave edip kavurma işlemine gecin.
3.adım: Ciğer suyunu bırakıp tekrar cektiğinde direk ocağı kapatın.
4.adım: Pişmesine yakın dilediğiniz baharatları ekleyip karıştırın.
5.adım: 5-10 dk karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.
6.adım: Daha sonra sumaklı soğan ile servis edebilirsiniz.

Ciğerin faydaları nelerdir?
Onkoloji Enstitusu Radyasyon Onkolojisi Bolumu Oğretim Gorevlisi Dr. Yavuz Dizdar" Eti yediğin zaman protein alırsın, ciğeri yediğin zaman protein, vitamin dahil pek cok şeyi alırsın" diyor. Ciğerin insan vucudu icin onemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Dr. Dizdar, "Sonucta vitamin, mineral ve proteinler karaciğerde depolanıyor. Ciğer yiyince topluca dengeli bicimde hepsini almış oluyorsunuz. Bunun icerisinde nispeten şeker ve aminoasit de var. Aklınıza gelebilecek her turlu besleyici şey ciğerde var" diye konuştu.
Dr. Yavuz Dizdar, ciğerin vitamin, mineral ve protein dahil insan vucudu icin gerekli ne varsa hepsini icerdiğini soyledi. D vitamini de yapılsa A vitamini de yapılsa hepsinin karaciğere gittiğini belirten Dr. Dizdar, "Cunku karaciğer vucudun metabolizma merkezi, dongunun butununu o yapıyor. İcerisinde vitaminleri depolama kapasitesi var, kıymetli olan yanı bu. Bu acıdan da etten ustundur." acıklamasını yaptı