1.Pişirmeden once 24 saat buzdolabında bekletin
Kurban etinin ortalama 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra tuketilmesi uygundur. Dinlendirilen et daha kolay pişer, daha lezzetli olur ve vucudun eti sindirmesi daha kolaydır.
2.Kavurma yerine haşlama ya da ızgarayı tercih edin
Kurban etlerinin tereyağı veya kuyruk yağında, yuksek sıcakta pişirilerek kavurma yapılması sağlık acısından uygun değildir. Yuksek ateşe maruz kalan yoğun hayvansal yağ, eti kanserojen iceriği yuksek bir besin haline getirir. En ideali, eti kendi suyunda, bol sebze ile pişirmektir.
3.Mangal yaparken et ile ateş mesafesini ayarlayın
Etler, mangalda ızgara olarak pişirilecekse, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın icinde yer alan zehirli maddelerin ete gecmesini engellemek icin onlem alınmalıdır. Komur tam olarak yandıktan ve yarı kor haline geldikten sonra etler pişirilmeli, ateşle et arasındaki mesafenin en az 15 santimetre olmasına dikkat edilmelidir.
4.Buhar yontemi ile etin besin değerini koruyun
Etin besin değerinden maksimum fayda sağlamak ve yağını olabildiğince azaltmak icin en uygun ve sağlıklı yontem buharda pişirmedir. Bu sayede besinlerin vitamin, mineral değerlerinde ve posasında kayıp yaşanmaz. Buharda pişirme yontemi ile besin icerisindeki nişasta yumuşar, sebzeler daha yumuşak hale gelir. Boylece sindirim kolaylaşır ve glisemik indeks duşer, uzun sure tokluk hissi sağlar.
5.Baharatlarla etin sindirimini kolaylaştırın
Lezzetli ve sağlıklı bir et yemeği icin baharatlardan faydalanılabilir. Kekik, biberiye, kırmızıbiber, kimyon gibi baharatlar kullanılarak, hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile sindirim sisteminin, antioksidan ozelliği ile de tum vucudun yuku hafifletilebilir.
Mide-bağırsak hastalıklarına ozel…
Dinlendirilmemiş cok taze etteki sertlik hem pişirme sırasında hem de sindirimde zorluğa neden olur. Bu nedenle ozellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etini en az bir gun dinlendirerek tuketmesi onemlidir. Buzdolabında bekletilen et haşlama, fırınlama ya da ızgara yontemi ile pişirimelidir., kurban etlerini hemen tuketmemeli, buzdolabında bir kac gun beklettikten sonra, haşlayarak ya da ızgarada pişirerek tuketmelidirler. Et, besin oğelerini kaybetmemesi ve mikro organizmaların coğalmaması icin buzdolabında 0-2° derecede 3-5 gun, derin dondurucuda -18° derecede 3 ay boyunca saklanabilir.
Gunluk et tuketimi ne kadar olmalı?
Oncelikle her şeyin bir sınırı olduğu unutulmamalıdır. Kurban bayramı olduğu icin et sınırsız bir şekilde tuketilmemelidir. Kadınların gunluk et tuketimi 100-120 gram, erkeklerin de 150-180 gram civarında olmalıdır. Et tuketirken mutlaka yanında tam tahıllı ekmek ya da bulgur, karabuğday, kepekli pirinc gibi tahıllardan yapılmış pilav ve taze sebzelere de yer verilmelidir.