Unlu şef “CZN BURAK” anlatıyor:

Tarifi dikkatlice okuyun
Duşunduğunuz yemeği ilk defa yapacaksanız yemek tarifini mumkunse iki kere tum aşamalarını anladığınızdan emin olarak okuyun. Yemeğiniz tavada pişmekteyken bir adımı atladığını fark etmek veya acele ederken diğer iceriği unutmak pek hoş olmayacaktır. Tarife gore gerekli malzemelerinizin olup olmadığını belirlemek de yararınıza olacaktır.

Taze malzemeler kullanın
Yapacağınız yemeğin lezzetini tarihi gecmiş bir baharat bile bozabilir. Sağlığı da olumsuz etkileyeceğini duşunursek, taze sebze ve yiyeceklerle yapılan yemekler fark yaratacaktır. Semt pazarlarını ya da organik pazarları gezerek taze sebze, meyveler temin edebilirsiniz. Paketli urun kullanacaksanız, son tuketim tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yemeğinize zaman ayırın!
Bir yemeğe verilen emek, ekstra caba, o yemeğin lezzetini hat safhaya cıkarabilir; lezzetini artırabilir. Bu duşunce pratik yemek tariflerinin lezzetsiz olduğu anlamına gelmez. Fakat uğraşılan ceşitli malzemelerle renklendirilen tarifler her zaman daha dikkat cekici nitelikte oluyor. Bununla birlikte zamanınız varsa yemeği kısık ateşte ağır ağır pişirin.

Yemeğinize sevginizi katın
Sadece yemek pişirirken değil her işte sevgi onemlidir. Cunku siz her ne kadar farkında olmasanız da gonulsuz yaptığınız işler size guzellik olarak geri donmez, donemez. Sevilmeyen misafire yapılan kek kabarmaz, istemeyerek yapılan borek lezzetli olmaz. Yapacağınız yemek her ne olursa olsun sevgiyle, isteyerek, ozenerek yaptığınızda dunyanın en lezzetli yemeği olma şansı yakalayabilir. Unluler akın etti
Hatay Medeniyetler Sofrası yeni şubelere doğru yol alırken, dunyaca unlu isimlerin yanı sıra Turkiye’deki unlulerin de uğrak noktası haline geldi. Cem Yılmaz’dan Yıldız Tilbe’ye kadar yuzlerce unlu Hatay Medeniyetler Sofrası’na akın etti.