Yılbaşı sofralarının vazgecilmezi hindi eti, tum dunyada olduğu gibi Turkiye’de de yeni yıl sofralarını lezzetlendiriyor. Uzmanlar; ulkemizde ozellikle yılbaşı doneminde yoğun ilgi goren hindi etinin mutlaka haftada 2 kere tuketilmesini tavsiye ediyor.
Uzmanlar; hindi etinin besin değerinin yuksek olması, yağ ve kolesterol iceriğinin duşuk olması yanında vucutta uretilemeyen elzem aminoasitlerin hepsinin yeterli miktarda icermekte olduğunu belirtiyor.

B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin bir besin olan hindi eti; cocuklarda ve genclerde bedensel ve zihinsel gelişim icin onemli bir yer tutuyor. Ayrıca duzenli ve yoğun spor yapanlar icin de vucutta yapım aktivitelerini ve kas yoğunluğunu artırmak icin ideal hayvansal protein kaynağı olarak belirtiliyor. Bununla beraber hindi eti tavuk eti gibi kalp damar hastalıklarının engellenmesinde de onemli bir yer tutuyor.

Hindi pişirmekten korkmayın!

Bu ozel gecede sevdiklerinizi lezzet dolu sofralarda ağırlamak istiyorsanız hindi etini pişirmekten korkmayın. Mutfak uzmanlarına gore bu iş hic de zor değil. Pişirme oncesi ve sonrası bazı detaylara dikkat etmeniz mukemmel bir hindi yapmanız icin yeterli.


Uzmanların onerdiği puf noktaları şoyle:

-Marinasyon şart!

Hindinizi pişirmeden once zeytinyağı, sirke veya limon suyu, tuz, biber ve baharatlarla marine ederseniz daha lezzetli olur. Bu marinasyonda hindinizi buzdolabında 1 gun bekletmeniz yeterli.

-Oda sıcaklığı onemli!
Hindinizi fırına koymadan 1 saat once buzdolabından cıkararak oda sıcaklığına gelmesini sağlamanız gerekli.


-Lezzeti artırın!
İsteğe gore baharatlarla karıştırarak hazırlayacağınız tereyağı harcını lezzet vermesi icin derinin altına surmeniz gerekiyor. Ayrıca eti bıcakla delip icine biberiye, defne yaprağı yerleştirilebilirsiniz. Fırınlamadan once tepsiye yerleştireceğiniz havuc, kuru soğan, sarımsak, kok kerevizin hindiye ayrı bir lezzet katacağını unutmayın.

-Dağılmaması icin!
Hindinizin bacaklarını ısıya dayanıklı iple cok sıkı olmamak şartı ile bağlarsanız pişirirken dağılmaz.

-Pişerken kurumaması icin!
Fırına ayrı bir tepsi icerisinde koyacağınız su pişme sırasında hindinizin kurumamasını sağlayacak.

-Gercekten iyi bir fikir değil!
Pişme suresince mecbur kalmadıkca fırın kapağını acmayın. Fırın kapağını her actığınızda, fırında sıcaklık duşer bu da hindinin pişme suresini uzatır.

-Pişirme kabının buyukluğunden emin olun!
Hindinizi pişireceğiniz kabın buyukluğu onemli. Hindinizi kaba koyduğunuzda cevresinde 5 ila 7-8 cm boşluk olursa mukemmel pişme kalitesi yakalayacaksınız.

-Ağır pişirme hindiye lezzet katar!
Hindi 160 derece ısıda uzun sure, icin icin pişmelidir. 2-4,5 kg arasındaki hindiler 2-3 saatte, 5-7,5 kg arasındakiler 3-4 saatte, 8-12,5 kg arasındakiler ise 4-5 saatte pişer. İsterseniz ilk yarım saat 220 derece ardından 160 derece olarak pişirmeye devam edebilirsiniz. Pişirme torbası ya da aluminyum folyo kullanmayı tercih edecekseniz ısıyı 175 dereceye kadar cıkartabilirsiniz.