İtalyan mutfağının lezzetli en onemli lezzetlerinden Risotto sofralarda yerini almaya hazırlanıyor. Ozellikle yemek kulturu acısından Turk Mutfağı ile benzerlik gosteren İtalyan mutfağınım klasikleşen lezzeti Risotto popularitesini artırmaya başladı. Ceşitlilik ve farklı tatları bir araya getirme denince akla gelen İtalya’nın Risotto’su ve damak tadında farklılık kazandırmak isteyenlerin de favorisi oldu. Ozellikle Turkler tarafından pilava benzerliği ile dikkat ceken Risotto, sofralara yeni bir soluk getiriyor.

Anadolu Yakası’nın beğenilen İtalyan restoranı La Mia Luce, sofralara yakışacak ve uzun uzadıya sohbetler eşliğinde lezzetle yenebilecek Risotto’yu porcini mantarı ile bir araya getirerek evinizin mutfağına taşıyor.
İşte La Mia Luce şeflerinden sofraları susleyecek hem doyurucu hem de pratik ev yapımı Porcini Mantarlı Risotto’nun tarifi ve puf noktaları!
Malzemeler;
400 gram Arborio Pirinci
150 gram Mantar (Dilimlenmiş)
60 gram Parmesan Peyniri (Rendelenmiş)
80 gram Tereyağı
1 adet Soğan
Tuz
Karabiber
Zeytinyağı
Yapılışı
Orta ateşte hafif ısınan zeytinyağına dilimlenmiş mantarları ekleyin. Tuz ve karabiber ilave ettikten sonra soteleme işlemini başlatın. 5-6 dakika pişirip altını kapatarak bir koşeye alın.
Farklı bir tava icerisine 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı koyarak ısınmasını bekleyin. Yağ ısındıktan sonra kucuk kup şeklinde doğradığınız soğanları hafif kızartın. 2-3 dakika yumuşayıncaya kadar kavurduğunuz soğanların icerisine Alborio pirincini ekleyerek, birkac dakika kavurun.
Soğan, yağ ve arborio pirinci ile harmanlanan tavaya 1 su bardağı şarap ekleyin. Şarap suyunu cekene kadar bekleyin ve farklı bir tencerede kaynattığınız tavuk suyunu kepce kepce risottoya eklemeye başlayın. Yaklaşık 10 dakika boyunca tavuk suyunu cekmesi icin karıştırmaya başlayın. Tavuk suyunu cektikten sonra mantarları ekleyerek kalan tavuk suyunu da yavaş yavaş ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Suyun tamamını cektikten sonra tadına bakarak pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.
Puf Noktaları
Risotto’yu yıkamayın, icerisindeki nişasta tadının azalmasına neden olur verir.
Başından ayrılmayın, her aşamada başında olmanızı gerektirir.
Risotto’nun ana malzemesi şaraptır, atlamayın.
Fazla tuz eklemeyin, peynir tuzlu olduğu icin tadını bozar.
Tavuk suyunu bir anla tamamını eklemeyin, kıvamını bozar.
Pirincin nişastasını yayarak krema haline gelmesine izin verin.
Kremsi ve yumuşak bir kıvamda olduğundan emin olun.
Tahta kaşık kullanın ve kısık ateşte pişirin.