Google, arama sonuclarında oncelikli olarak mobil endeks kullanmaya başlayacağını kısa bir sure once doğrulamıştı. Değişikliğin devreye alınmasıyla birlikte, Google algoritmaları, arama sonucları sıralamasında bir sitenin mobil versiyonunu esas alacak. Ancak internet bu tip koklu bir değişiklik icin henuz tam olarak hazır değil. İnternetin mobil oncelikli hale gelme surecinde, mobilde performansınızı test edebileceğiniz arac ve analizler daha cok işinize yarayabilir.
Google mobil web siteleri icin hız test aracı

Mobil web siteleri icin ucretsiz hız testi aracını https://testmysite.withgoogle.com adresinde yayına alan Google, web sitenizin mobil uyumluluk, mobil hız ve masaustu performansını gormenizi sağlıyor. Aracı kullanmak icin arama cubuğuna URL’nizi girmeniz yeterli. Ardından sonucları yuzde 100 uzerinden sayılarla değerlendiren Google, dilerseniz size web sitenizin mobil performansına ilişkin bir de detaylı rapor gonderiyor. Bunun icin de e-posta adresinizle talep oluşturmanız gerekiyor.
Google’ın raporunda mobile uyumluluk, sitenizin mobilde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen font buyukluğu ya da eklentiler gibi faktorleri gormenizi sağlayabiliyor. Mobilden yapılan aramalarda siteniz eğer 3 saniyede yuklenmiyorsa, ziyaretcilerinizi kaybettiğinizi soyleyen Google, mobilde web sitenizin hızını da test ediyor.

mobiReady

Betada sunulan mobiReady, web sitenizin farklı mobil cihazlarda nasıl performans gosterdiğini de analiz ediyor. Sayfa buyukluğunuz, yukleme hızınız gibi temel verileri olcumleyerek bir değerlendirme sunan mobiReady skorları 5 uzerinden sağlıyor. Google.com’un skorunu 3.22 olarak veren mobiReady’de Facebook 3.53 ile cok iyi performans gosteriyor.
eBay

Mobil trafiğin e-ticareti domine etmesiyle birlikte eBay, satıcılarının vitrine koydukları urunlerin, bu aracla, mobil dostu olup olmadığını goruntulemelerini sağlıyor. Aracı kullanmak icin urunun eBay’deki kodunu girmek yeterli.
Google ve diğer aracların kullanıcının e-posta adresini paylaşması durumunda detaylı analizleri sunması sıklıkla eleştirilse de, bazı kullanıcılar ucretsiz raporları bu şekilde edinmeyi tercih edebiliyor.
2016 yılı, dunya capında internet kullanımında mobilin payının yuzde 50’yi resmen gecmesiyle onemli bir donum noktasına işaret ediyor. StatCounter’ın yeni yayınladığı son rapora gore, mobil, internet kullanım tarihinde ilk kez masaustunu geride bıraktı.