Microsoft’un son işletim sisteminin kullanım oranları ağabeyini ABD’de gecti. Gelen bilgilere gore firmanın yeni gozbebeği, gectiğimiz aralık ayında en cok kullanılan Windows surumu olmayı başarmış. %31.33’luk kullanım oranına ulaşan Windows 10, %0.06 pay farkı ile Windows 7’nin onune gecti. İki buyuk oyuncuyu Windows tarafında 8.1 surum %6.76’lık oranla takip ederken MacOS ise %19.32 pazar payına sahip. Windows XP ise %2.26’lık oldukca duşuk bir pazar payıa duşmuş.


Kuzey Amerika'da işletim sistemi kullanım oranları


Ayrıca Bkz.Samsung, Google ile dijital asistanını geliştirmek icin calışabilir
Avrupa'da Kullanım Oranları

Avrupa’da ise aynı donemde Windows 10 benzer başarıyı yakalayabilmiş değil. Zira Windows 7’nin %34.87’lik payını Windows 10 %32.46’lık oranla takip ediyor. MacOS ise Amerika’daki oranını Avrupa’da koruyamamış. Windows XP’nin kullanım oranlarında ise ufak bir artış goruluyor.Avrupa'da işletim sistemi kullanım oranları

Dunyada Kullanım Oranları

Dunya genelinde ise halen Windows 7 tum bilgisayar pazarını domine etmeye devam ediyor. %40.23’luk oranını en yakın takipcisi %27.15’lik payıyla Windows 10 takip ediyor. Windows XP ise %5'lik kullanım oranında seyrediyor.


Dunya genelinde işletim sistemi kullanım oranları
Turkiye'de Kullanım Oranları

Coğumuzun da tahmin edeceği uzere ulkemizde Windows 7 halen sevilerek kullanılmaya devam ediliyor. Oyle ki Windows 7’nin kullanım oranı saydığımız bolgelere kıyasla en yuksek orana Turkiye’de ulaşıyor. Ote yandan ilginc bir şekilde aynı durum Microsoft’un genişletilmiş desteğini dahi 2014’un Nisan ayında sona erdirdiği XP surumu icin de gecerli. Yılların işletim sistemi, %5.83 oranıyla ulkemizde dunya geneline kıyasla daha yuksek bir kullanım oranına sahip.


Turkiye'de işletim sistemi kullanım oranları


Ayrıca Bkz.Microsoft bir videoyla Windows 10 Oyun Modu'nun nasıl calışacağını acıkladı
Buyume Oldukca Yavaşladı

Son olarak Windows 10 cephesinde durumlar ilk zamanlardaki kadar parlak değil zira işletim sistemine Microsoft tarafından sunulan ucretsiz yukseltme imkanı sona erdi. O tarihten sonra Windows 10’a gecişler ve haliyle sistemin buyume oranı adeta bir dip yaşadı ve buyumesi gectiğimiz eylul ayında eksi değerleri gordukten sonra ekim ayında % 0’ı gordu ve tekrardan hareketlenmeye başladı.

Microsoft, yeni urununun 2-3 yıl icerisinde milyarlarca cihazda calışacağını tahmin etmiş, bu surenin yarısına ulaşıldığında ise yalnızca 500 milyon cihaza ulaşılabilmişti. Son olarak nisan ayında gelecek buyuk guncelleme ile yeni ozelliklere, guvenliğinizi arttıracak duzeltmelere ve performans bazında da iyileşmelerin olması beklenen Windows 10’un kullanım oranının da bununla birlikte artışı bekleniyor.