Dun Mark Zuckerberg‘in Oculus-Zenimax davasında ifade verdiğini ve Oculus’u savunduğunu paylaşmıştık. Zuckerberg, ifadesinde sanal gerceklik dunyasına onumuzdeki 10 yılda 3 milyar dolardan fazla yatırım yapabileceklerini soylemişti ama Business Insider, Zuckerberg’in fiade metninin tamamını inceleyerek bir girişimin Facebook tarafından satın alınmasının anahtar noktalarını paylaşmış.
Instagram ve WhatsApp gibi iki onemli girişimi Google’a rağmen saın almayı başaran Zuckerberg, başlıca şu 4 noktanın onemli olduğunu duşunuyor.
1. Girişimcilerle İyi İlişkiler Kurmak

Zuckerberg, satın almayı duşunduğu ve takip etmek istediği girişimlere teklif yapmadan once o işin kurucularıyla arkadaşlık kuruyor. Bu kuralın her zaman gecerli olup olmadığı tartışılır olsa da Zuckerberg ilişkilere onem verdiğini ve en azından WhatsApp ve Instagram kurucularıyla yıllar suren bir ilişkisi olduğunu soyluyor. Bu ilişkilerin hem vakti geldiğinde hızlı hareket edebilmek hem de rakipleri atlatabilmek icin faydalı olduğunu da ekliyor.
2. Ortak Bir Vizyonu Paylaşmak

Mark Zuckerberg’in vizyoner olduğuna şuphe yok ve bu durum satın alma tercihlerine de sirayet ediyor. Yani ortak bir vizyona, gelecek hedefine sahip olan girişimler tabir-i caizse Zuckerberg’in satın alma iştahını kabartıyor. Oculus satın alması bunun bir orneği. Facebook, şirket olarak sanal gercekliğin geleceğin bilişim platformu olacağı soyluyor ve Oculus da bu geleceğe ulaşmamız icin caba sarfediyor.
Ortak biz vizyonu paylaşmak hem yapbozun parcalarını tamamlıyor hem de anlaşmayı daha ucuza kapatmayı sağlayabiliyor. Facebook’un Oculus’u 4 milyar doların altında (takriben 3 milyar dolara) satın alması da bunun bir orneği. Tabi bu avantajı yakalamak icin Facebook kadar guclu bir bir konumda olmanızın da elbette faydası var.
“Eğer 2 milyar dolar veya 19 milyar dolar odeyecekseniz o işe gercekten inanmanız gerek” diyen Zuckerberg, aslında bir cok girişimcinin satın almalar sonrasında soylediği “aynı hedefe donuk buyuk adımlar atma hevesinin” altını cizmiş oluyor.
3. Bazen Korkutucu Taktikler Kullanmak

Mark Zuckerberg aslında bunun kendi tarzı olmadığını soyluyor ama “Bazen ikna etmek istediğiniz girişimciye o işi tek başına yurutmenin ne kadar zor, acı verici olduğunu soylemek gerekir.” diye ekliyor. Bu taktik ozellikle Facebook gibi bir dev size saldırdığında gercekten işe yarayabilir ama her zaman tutma garantisi yok. Snapchat CEO’su Evan Spiegel’in bu tur bir taktiğe de sırt cevirdiği pekala duşunulebilir.
4. Hızlı Ol ve Satın Al

Zuckerberg’in anlaşmalarına aracılık eden başlıca isim Amin Zoufonoun, Oculus yatırım şartnamesinin kabaca 1 haftada tamamlanmasının bazı riskleri olabileceğini soylemiş ama Zuckerberg, Zoufonoun gibi duşunmek bir yana hızlı olunmasını istemiş. “Rekabetci bir durumda anlaşma yaparken genellikle cok fazla vaktiniz yoktur.” diyen Zuckerberg, Facebook’un eski sloganına (Move fast and break things / Hızlı ol ve bir şeyleri yık) da gonderme yapmış ki bu sloganı (Move fast with stable infra / Kararlı bir temelde hızla ilerle) olarak değiştirmişti.
Zuckerberg yine bu taktikle ilgili olarak rakip şirketlerin Facebook’un teklifini oğrenmesi durumunda daha fazlasını teklif edeceğini de soyluyor ve hızlı davranmanın hem anlaşmayı başarıyla tamamlamak hem de daha fazla para odememek icin etkili bir taktik olduğunu soyluyor. Esnek ve hızlı hareket etmenin gurur duydukları ve iyi yaptıkları bir iş olduğunu da ekliyor.

Gorsel Kaynak: Mark Zuckerberg